fb pixel Kurt Cobain, ztrápený idol několika generací: V jeden večer se zvládl předávkovat i odehrát koncert – G.cz
Vyhledávání

Kurt Cobain, ztrápený idol několika generací: V jeden večer se zvládl předávkovat i odehrát koncert

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Kurt Cobain patří k nejlegendárnějším hudebníkům vůbec, to je jasné. Idolem byl už za svého života a zůstává jím dodnes, a to především v očích ztrápených teenagerů. Ono to ale dává smysl. Grungeová ikona byla maximálně autentická a žila (i skončila) přesně takovým stylem, jaký symbolizovala; smutně, agresivně a rychle. Dnes by oslavil 56. narozeniny.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková Aktualizováno 20.2.2023, 01:33

Idol Cobain

Kdyby existoval nějaký žebříček celebrit, jejichž tvář, případně citáty se nejčastěji objevují na stěnách pokojů a tričkách teenagerů napříč světovými státy, Kurt Cobain by se rozhodně dostal do první pětky. Až příliš brzy zesnulý frontman kapely Nirvana patří k nejlegendárnějším hudebníkům nejen své doby, ale celého 20. století. Už za jeho života k němu vzhlížely statisíce očí. Tragická smrt ve 27 letech jeho ikoničnost jen umocnila a dodnes ho smutní puberťáci od Kanady až po Nový Zéland považují za svůj vzor. Čím to? Kurt Cobain byl totiž autentický - žil přesně tím, co svým fanouškům kázal. A navíc jim to vlastně ani nekázal. Prostě jen byl.

A že to bytí pro něj nebylo lehké. Narodil se 20. února 1967 v malém městečku Aberdeen do rodiny servírky a automechanika. Jako dítě byl hyperaktivní, trpěl bipolární poruchou a bral Ritalin, kvůli čemuž byl také dost hubený a spolužáci si ho dobírali. K tomu v dospívání přišly další rány, se kterými se dokáže sžít každý druhý kluk nebo holka; rozvod rodičů, hádky, přetahování se o dítě, které z toho nejprve upadá do depresí, pak začne hledat východisko v omamných látkách různého typu a samozřejmě v umění. Kurt se začal hudbě věnovat poměrně brzy a Nirvanu, svůj životní úspěch, založil už ve dvaceti.

Psát o Nirvaně je asi zbytečné. Kapela, o které se mluví (i když to není tak úplně pravda) jako o bandě, co vymyslela grunge, se stala senzací po vydání svého druhého alba Nevermind. Ikonické je na něm vše od zvuku přes Cobainovy legendární texty až po slavnou fotku mimina pod vodou na obalu. Víc konkrétně o téhle desce si můžete přečíst tady:

Raketový vzestup popularity se musel zákonitě podepsat na Cobainově psychice. Když zpíváte o zármutku a depresích, schováváte se za záclonku mastných vlasů a do vytahaných svetrů, docela to napovídá, že sice máte co sdělit světu, ale zároveň nejste zrovna fanoušek jásajících davů. Kurt se nikdy nezbavil záliby v drogách, kterou si vypěstoval v dospívání a zkusil všechno, co se našlo. Včetně heroinu; tím se prý jednou předávkoval těsně před koncertem. Courtney Love mu místo sanitky dopřála injekci Naloxonu, léku, který se užívá k zastavení účinků opiátů a skoro doslova ho nakopla zpět k životu ránou do hrudi. Kurt se vzpamatoval a ještě ten večer vylezl na stage a odehrál standardní koncert.

Mimochodem, právě bouřlivý vztah s plavovlasou zpěvačkou dnes už neexistující kapely Hole byl další velkou věcí v Kurtově životě, která jeho už tak křehké psychice dlouhodobě asi moc nepřidávala. To všechno vyeskalovalo až ve zpěvákovu smrt v dubnu 1994, kdy mu bylo pouhých 27 let. Smrt je dodnes opředena když ne přímo záhadami, tak konspiračními teoriemi, z nichž se jedna týká právě Courtney...

Když se tak hrabeme v Kurtově životě, ta verze se sebevraždou nás vlastně nepřekvapuje. Kromě všech již zmíněných trablů s manželkou, slávou, pochroumanou psychikou i náročným vyrůstáním měl kytarista i chronické potíže s žaludkem a zažíváním. Dva jeho strýčci spáchali sebevraždu tak, že si vystřelili mozek a v posmrtně objevených kazetách domácích filmů, které Kurt natáčel jako dítě, se našel i jeden, kde si malý Cobain hraje na sebevraždu. Někdo má prostě svůj osud ve hvězdách jasně vepsaný už od narození. Bůhví, zda by z Cobaina a jeho Nirvany byla taková legenda, kdyby byl dnes živý a v kruhu rodinném slavil ty své 56. narozeniny...

Podobné články

Doporučujeme

Další články