fb pixel Fejky a podvody v muzice: 4 nejslavnější playbackové loutky – G.cz
Vyhledávání

Fejky a podvody v muzice: 4 nejslavnější playbackové loutky

Neumíte zpívat? Nevadí, vokály za vás nahraje někdo jiný. Necítíte se na své vystoupení? Zmákne to za vás playback.

Adam Maršál
Adam Maršál 17.1.2016, 17:51

Podívejte se na příklady, kdy diváci sice předem věděli, na koho nebo na co jdou, ale nedostali to, co čekali...

1. Podvodníci století

Největší playbackoví podvodníci všech dob byli bezesporu němečtí Milli Vanilli v oficiálním složení Rob Pilatus a Fab Morvan. Krátce poté, co tihle namakaní ebenoví tanečníci shrábli Grammy v kategorii The Best New Artist, vrhli se do příprav velkého koncertního speciálu pro MTV. Během živého představení se jim ale playback zasekl přesně při refrénu tehdejší megahitovky Girl You Know It's True a písnička přeskakovala až do té doby, než falešní ‚zpěváci‘ utekli z pódia. A rázem bylo venku, že dvojice na koncertě nezpívá. Jenomže celá pravda byla ještě krutější. Duo ve skutečnosti nezpívalo vůbec, ani na debutové desce a vlastně nikdy – všechny vokály za ně nahráli náhradníci. Odhalení spustilo jeden z největších skandálu v dějinách hudebního byznysu. Tím spíš, že za tímto projektem stál německý producent Frank Farian, který – jak se vzápětí zjistilo – provedl to samé o desetiletí dříve s velepopulárním uskupením Boney M, ale tehdy na to ještě nikdo nepřišel.

2. Trapas a taneček

Skandál s playbackem si užila i zpěvačka Ashlee Simpson(ová) v říjnu 2004 v ostře sledované talkshow Saturday Night Live. Jak Ashlee, tak její kapela prošvihly předehru, což ale nezabránilo technikovi v zázemí stisknout tlačítko play s nahraným zpěvem. Když Ashlee pochopila, že má z ostudy kabát, pokusila se situaci vyřešit srandovním tanečkem à la Bezvětří z nížiny, v jehož rámci opustila pódium.

3. Když to zpívá samo

O necelých deset let později měl ve stejném pořadu problém s playbackem i Eminem – při jeho vystoupení byl během skladeb Berzerk and Rap God slyšet jeho hlas i v okamžicích, kdy rapper zcela evidentně držel jazyk za zuby a zavřenou pusou.

4. Fakáč šarádě

Ne všichni ovšem přistoupili na pravidla šarády. Jako největší rebelové se vyznamenala Nirvana. V roce 1991 měla v televizní show BBC ”Tops of the Pops” vystoupit se svým hitem Smells Like Teen Spirit. Samozřejmě na playback. Když přišlo na věc, kapela se vůbec nesnažila cokoli předstírat. Kurt na svou kytaru okatě nehrál a do mikrofonu zpíval o dvě oktávy níž. Novoselic tančil jako derviš a Grohl jen šimral činely. Fanouškům to vůbec nevadilo a vrhli se na pódium, odkud se je snažila vykopat ochranka. Prostě Nirvana...

A věděli jste třeba, že třeba Maruška Rottrová, něžně deklamující "Lásko, voníš deštěm", přezpívává metalovou baladu od Black Sabbath? Podobných příkladů existuje daleko více – prvních pět TADY a dalších pět TADY.

Podobné články

Doporučujeme

Další články