fb pixel Tajemná smrt frontmana Nirvany: Zabila Kurta Cobaina manželka, nebo americké tajné služby? – G.cz
Vyhledávání

Tajemná smrt frontmana Nirvany: Zabila Kurta Cobaina manželka, nebo americké tajné služby?

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

„Je lepší shořet, než vyhasnout,“ napsal před 30 lety Kurt Cobain do svého dopisu na rozloučenou. I 30 let od sebevraždy frontmana kultovní Nirvany a hlasu celé jedné generace vyvolává jeho smrt řadu otázek – skutečně se Cobain zabil sám, nebo mu s tím někdo pomohl?

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi Aktualizováno 5.4.2024, 14:42

Smrt, která dodnes vyvolává otázky

Již krátce po Cobainově úmrtí začali někteří lidé zpochybňovat oficiální verzi policejního vyšetřování – tedy, že si prostřelil brokovnicí hlavu 5. dubna 1994. Jeho tělo bylo nalezeno až o tři dny později elektrikářem během montování světel. Většinou se tyto teorie o smrti symbolu devadesátých let točí okolo dvou jmen – zpěvákovy ženy Courtney Love a soukromého detektiva Toma Granta, kterého si Love najala, když Cobain na začátku dubna 1994 utekl z protidrogové léčebny. Jaké jsou hlavní argumenty pro konspirační teorie, které říkají, že si slavný zpěvák nevzal život sám?

Vysoká dávka heroinu

Soukromý detektiv Tom Grant tvrdí, že v momentu smrti byl Cobain ve stavu, kdy by v žádném případě nemohl držet zbraň, natož si ji vložit do úst a ještě ke všemu stisknout spoušť. Důvodem byla extrémně vysoká dávka heroinu, která v kombinaci s valiem (jehož stopy se ve zpěvákově krvi také našly) podle Granta vylučuje možnost sebevraždy. Policie vícekrát detektivovo tvrzení odmítla s tím, že se nezakládá na pravdě – Grant převzal informace o množství drog z novinového článku, který se odvolával na závěry pitvy. Tyto záznamy jsou ovšem soukromé a není jasné, jak se k nim novináři dostali, jelikož je vyšetřovatelé veřejnosti neposkytli.

Vražedná zbraň

Vyšetřovatelům trvalo více než měsíc, než sejmuli ze zbraně otisky prstů. Bohužel se jim nepodařilo zjistit, komu patří. Mnozí také podotýkali, že sebevražda brokovnicí je poměrně složitou záležitostí, což ve spojitosti s předchozím bodem o vysoké dávce heroinu zavdává pochybnosti, zda se Cobain skutečně zabil sám – byť se stejným způsobem zastřelil i spisovatel Ernest Hemingway.

Dopis na rozloučenou

Někteří také tvrdí, že Cobain se ve skutečnosti v dopise neloučil se svým životem, ale se svou kariérou a manželstvím – Grant tvrdí, že se zpěvák měl v plánu odstěhovat do ciziny, aby se tak zbavil nepříjemného tlaku plynoucího ze své slávy, kterou nechtěl a ženy, kterou již nemiloval. Pochybnosti vyvstávají i ohledně poslední části dopisu, která je napsána jiným stylem písma a je úplně odlišná od zbytku textu.

První, nebo druhý pokus o sebevraždu?

Cobainova žena Courtney Love měla později tvrdit, že se zpěvák již jednou pokusil o sebevraždu – mělo se to stát v březnu 1994 v Římě, kdy se předávkoval prášky proti bolesti v kombinaci s alkoholem. Lékař italské nemocnice, kam byla grungeová legenda převezena, ale tvrdil, že to byla pouhá nešťastná náhoda, jelikož zpěvákův případ nevykazoval známky pokusu o sebevraždu. Proč by tedy Love tvrdila, že se její manžel chtěl zabít? Protože by pak druhý sebevražedný pokus dával větší smysl než vražda?

Zabila Cobaina manželka?

Právě nejslavnější teorie míří na Cobainovou ženu, zpěvačku a herečku Courtney Love. Proč? Cobain ji měl podle svého právního zástupce vynechat ze své závěti (kterou změnil několik dní před smrtí) a měl si připravovat podklady k žádosti o rozvod. Dalším důkazem mělo být přiznání zpěváka Eldona Hokea, známého pod přezdívkou El Duce, z roku 1997. Ten filmaři Nicku Broomfieldovi pro dokument Kurt & Courtney tvrdil, že mu Love nabídla 50 000 dolarů, pokud nechá zabít jejího manžela. El Duce ale odmítl říct, kdo měl Kurta zabít, pouze tajemně naznačil, že dotyčného vraha zná. Několik dní po rozhovoru El Duce zemřel za záhadných okolností poté, co ho srazil vlak – milovníci konspiračních teorií to považuji za potvrzení jeho slov, která ale velice brzo vyvrátil El Duceho spoluhráč Steve Broy. Ten prohlásil, že si jeho kamarád všechno vymyslel kvůli popularitě.

Zapojení amerických tajných služeb?

Zřejmě nejdivočejší teorii pronesla sama Courtney Love, která měla časopisu Hollywood Inquirer v roce 2016 tvrdit, že jejího manžela zabila CIA kvůli jeho protivládním názorům. Dokonce se jí prý měly dostat pod ruku i dokumenty tajných služeb, které její tvrzení potvrzují. Těžko si ale představit, že by američtí zpravodajci neměli nic lepšího na práci než zabíjet sebevražedné rockové hvězdy.

A tady si připomeňte 5 slavných momentů Petra Čtvrtníčka k jeho 55. narozeninám.

Podobné články

Doporučujeme

Další články