fb pixel Když už nevěříte vládě, mějte důvěru v lékaře, apeluje na veřejnost prezident ČLK Milan Kubek – G.cz
Vyhledávání

Když už nevěříte vládě, mějte důvěru v lékaře, apeluje na veřejnost prezident ČLK Milan Kubek

Zdroj: Archiv ČLK

Čísla nově nakažených novým typem koronaviru neklesly ani o víkendu. Přírůstek nových potvrzených případů sice v neděli v Česku po pěti dnech klesl pod deset tisíc - Nových pozitivních případů je 7301, i tak se ale jedná o nejvyšší nedělní nárůst od března. Nedělní čísla navíc bývají nižší, protože se méně testuje. Situace je tedy vážná a reaguje na ní opět o prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 26.10.2020, 09:24

Situace je vážná

Údaje zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. Aktuálně je v Česku celkem 158.515 nakažených. U většiny z nich má nemoc mírný průběh, hospitalizovaných i obětí ale v poslední době výrazně přibývá. Politici, ale hlavně i zdravotníci na všech úrovních se obávají zahlcení a následně zhroucení zdravotnického systému. Nakažených totiž přibývá právě i v řadách zdravotníků.

Proto asi nikoho nepřekvapí, že jedním ze subjektů, který bije na poplach je Česká líkařská komora v čele s prezidentem Milanem Kubkem. Právě on je dlouhodobým zastáncem razantních restrikcí a také ostrým kritikem vlády. Není tedy nic divného, že se doktor Kubek rozhodl opět apelovat na veřejnost, aby situaci nepodceňovala a opravdu dodržovala zavedená opatření. Právě disciplínou a ohleduplností můžeme všichni zdravotníkům pomoc! S prezidentem ČLK pro vás již brzy přineseme rozhovor.

Dopis prezidenta ČLK občanům

Vážení spoluobčané,

opět se na vás obracím jménem lékařů i dalších zdravotníků, kteří v současnosti často na pokraji vlastních sil bojují o životy tisíců vašich příbuzných, přátel, sousedů a známých. Situace je opravdu mimořádně vážná a zatím se každým dalším dnem jenom zhoršuje. Epidemie je jako rozjetý rychlík, který bude nesmírně těžké přibrzdit, natož pak zastavit. Mohu vám sice slíbit, že my zdravotníci se samozřejmě budeme snažit léčit a zachraňovat každého z vás, ale bez vaší pomoci to nezvládneme.

Česká republika je dnes jednou z nejpostiženějších zemí na světě. V současnosti je nakažených 135 000 našich spoluobčanů a o dalších kvůli nedostatečnému testování nevíme. Přesto se právě od nich můžeme nakazit. Za jediný den přibylo 15 000 nových případů, tedy celé jedno okresní město nemocných. V nemocnicích leží 4 800 pacientů, z nichž 750 je ve vážném nebo přímo kritickém stavu. Počet zemřelých se pohybuje okolo 100 za každý den a covid-19 je v současnosti v naší zemi druhou nejčastější příčinou úmrtí, když již překonal všechny druhy rakoviny dohromady.

Situace je tak vážná, že Česká republika musí žádat o mezinárodní humanitární pomoc, stavíme polní nemocnici, ale nemáme personál, který by v ní pracoval. Počty nemocných zdravotníků totiž také rychle rostou. V současnosti jich je 11 500, když za jediný den nám onemocnělo 184 lékařů a 474 zdravotních sester. Nemocnice již omezily provádění všech plánovaných operací a výkonů, avšak takto uvolněná lůžka rychle zaplňují novými pacienty. O to více si vážíme práce mediků i ostatních dobrovolníků, kteří nám pomáhají.

Vážení spoluobčané,

řada z vás nevěří vládě. Po všem tom zmatku, kterého jsme svědky, se vám ani nedivím. Pokud nevěříte politikům, kteří vás zklamali, věřte prosím lékařům, kteří vás nezklamou. Politici se mohou mezi sebou hádat, my musíme bojovat. Nebojte, zdravotníci jsou na vaší straně. Pomozte nám však zastavit rozjetou epidemii tím, že budete bez výhrady dodržovat veškerá protiepidemická nařízení a doporučení. Budete nosit roušky, mýt si ruce, dodržovat předepsané rozestupy a omezíte setkávání se s ostatními lidmi na nezbytné minimum.

Koronavirus ohrožuje všechny a nikdo z nás si nemůže být jist tím, že právě on překoná nemoc bez následků. Přenechme politiku politikům. Jde o život!

Buďte opatrní a navzájem k sobě ohleduplní! Respektujte platná protiepidemická opatření! Nenechte nás zdravotníky v tom samotné, pomozte nám!

S přáním hodně zdraví a štěstí vám všem

MUDr. Milan Kubek – prezident České lékařské komory

Podobné články

Doporučujeme

Další články