fb pixel Roman Prymula se nepovažuje za spasitele a nechce být ministrem covidu. Nová protikoronavirová opatření nás ale čekají – G.cz
Vyhledávání

Roman Prymula se nepovažuje za spasitele a nechce být ministrem covidu. Nová protikoronavirová opatření nás ale čekají

Zdroj: www.mzcr.cz

Česko má od dnešního rána nového ministra zdravotnictví. Tentokrát si do horkého křesla usedl Roman Prymula. V republice asi není člověk, který by tohoto muže s tváří hráče pokeru neznal. Aktuálně je to on, kdo je pro část veřejnosti doslova zosobněním „blanického rytíře,“ který povstal, aby Čechy, Moravany a Slezany vyvedl z covidové pandemie. Povede se mu to a za jakou cenu?

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 22.9.2020, 10:02

Otevřete oči, opět přicházím

Prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D. – muž, jehož jméno se u nás stalo až jakýmsi symbolem boje s novým koronavirem a nový ministr zdravotnictví ve vládě Andreje Babiše. Pokud se nám to povedlo dobře spočítat, tak je to již 43. ministr od roku 1918 a započítali jsme například i exilové ministry za druhé světové války. Ale takového Zdeňka Škromacha, který ministerstvo dostal na měsíc na starost z pozice ministra práce a sociálních věcí, toho jsme vynechali.

Roman Prymula je zastáncem spíše tvrdých protikoronavirových opatřeních, koncem března dokonce prohlásil, že hranice republiky by měly být zavřené dva roky. Na druhou stranu to byl právě Prymula, který nahlas mluvil o tom, že společnost je nutné řízeně promořit, aby získala přirozenou imunitu vůči novému viru. Stejně tak si všichni pamatujeme jeho neshody s dnes již bývalým ministrem zdravotnictvím Adamem Vojtěchem, které vyvrcholily Prymulovým odchodem a následným přesunem do Strakovy akademie. Premiér Babiš o něj tehdy nechtěl přijít a nabídl mu pozici vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. Uznávaný epidemiolog a vakcinolog Roman Prymula se tehdy také stal členem nově zřízené vládní rady pro zdravotní rizika, která nahradila krizový štáb, a který právě Prymula nějakou dobu vedl.

A to měl přitom v plánu z ministerstva zdravotnictví, kde působil od roku 2016 poté, co byl odvolaný z pozice šéfa Fakultní nemocnice v Hradci Králové (odvolal jej tehdejší ministr Svatopluk Němeček, který ale sám záhy v čele resortu skončil) a v roce 2017 ho tehdejší ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík jmenoval svým náměstkem, odejít. O neshodách s Adamem Vojtěchem jsme se již zmínili, nakloněný mu ale nebyl tehdy ani sám premiér. Prymula se nechal slyšet, že se ministerští obávají jeho již tehdy rostoucí popularity.. Tehdejší ministr tvrdil, že je to Prymulova chybějící bezpečnostní prověrka. Ale zasáhl nový koronavirus a vše bylo a je stále jinak. Dnešním dnem se Roman Prymula na ministerstvo zdravotnictví vrací a rovnou do jeho čela, byť se nechal opakovaně v médiích slyšet, že ho ministerská ani jiná politická kariéra neláká. Co nás tedy čeká?

Premiér Babiš se již včera nechal slyšet, že od nového ministra čeká pevnou ruku a také zlepšení komunikace ministerstva. To druhé může být poněkud hůře realizovatelné, protože je veřejným tajemstvím, že nejraději komunikuje sám premiér a nemá problém nutit své lidi k tomu, aby své původní názory měnily dle „pokynů.“ Prymulův předchůdce Vojtěch by o tom mohl jistě dlouho vyprávět. Pravdou ale je, že Roman Prymula je poněkud jiný kalibr. Dal, a ne jednou, jasně najevo, že si umí, jak se říká, dupnout a své názory říká rázně a nahlas. Ne nadarmo je plukovník v záloze a jeho vystupování na veřejnosti vojáka dost často nezapřou. Řád a disciplína jsou evidentně panu profesorovi blízké.

Nejsem žádný spasitel

Na dnešní tiskové konferenci, která následovala po oficiálním uvedení Romana Prymuly do funkce, premiér oznámil, že od nového ministra očekává především zabezpečení dostatečné kapacity nemocnic za jakéhokoli epidemické situace, a to jak na úrovni zařízení, která spadají pod ministerstvo, tak i na úrovni krajů. Dalším úkolem nového ministra bude i rozpohybování chytré karantény, která v současnosti plně nefunguje a trasování je pomalé.

Nový ministr sdělil, že jeho hlavním úkolem je stabilizovat epidemiologickou situaci, která není v Česku aktuálně dobrá a oploštit současnou epidemii. Udělá pro to vše, ale rozhodně se nepovažuje za spasitele. "Nestávám se ministrem Covidu a tohle není ministerstvo Covidu, ale ministerstvo zdravotnictví," řekl Prymula. Zároveň jasně řekl, že není cílem dělat taková opatření, která budou handicapovat ekonomiku. Vyjádřil se i k případnému uzavírání škol, které je opakovaně přetřásané. První stupně by podle ministra měly zůstat otevřené, další kroky se budou projednávat, vysoké školy již uzavřené jsou. V souvislosti se školstvím zazněl z jeho úst jedno doporučení vůči ředitelům školských zařízení, aby zvážili, zda neudělí tento pátek ředitelské volno. V pondělí je státní svátek a je tak možnost získat čtyřdenní volno, které by šlo využít k tomu, aby veřejnost zůstala více doma a všichni tak získali čas, aby mohly závaděná opatření začít lépe fungovat a projevovat se.

Každopádně ale Prymula nevyloučil přijetí dalších opatření, a to včetně omezování hromadných akcí. Další omezení čeká opět bary a restaurace. Od čtvrtka by měly zavírat v deset večer. Česko bylo dle něj rozvolněné moc a příliš rychle v porovnání s ostatními státy. Nevyloučil také vyhlášení nouzového stavu, pokud se v následujícím týdnu či dvou ukáže, že se trend epidemie nedaří zvrátit k lepšímu.

Roman Prymula ale současně apeloval na veřejnost a žádá všechny o součinnost, bez které dle něj nejde situaci zvládnout. Obrátil se i směrem k politikům. "Zapomeňme na politické půtky a spolupracujme," řekl doslova a posléze dodal "chci udělat tlustou čáru a dívat se vpřed."

Tak uvidíme, co nás všechny čeká. Mějme na paměti ještě jednu věc - profesor Prymula je kromě toho, že je lékař a voják také vynikající šachista. A o těch je známo, že mají vše promyšlené o několik tahů dopředu. Roman Prymula právě otevřel novou partii. Doufejme, že skončí matem pro celou epidemii, a to s co nejmenším počtem obětovaných figur a figurek, obrazně i fakticky myšleno.

Podobné články

Doporučujeme

Další články