fb pixel
Vyhledávání

Skutečný duch Dejvického divadla: Mirka Krobota si Češi zamilovali jako nerudného řidiče z Účastníků zájezdu

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

"Vy si z toho děláte srandu, ale jestli se ty hnědý podšálky zase poztrácej, tak si to budete pít z těch rozpálenejch kelímků. A to se fakt nedá." Jedna věta pronesená suchým chraplákem a s kamennou tváří udělala z Miroslava Krobota populárního herce. Krobot ale je - a vždy byl - primárně režisérem a především tím, kdo stojí za zlatou érou Dejvického divadla. U příležitosti vysílání posledního dílu Zkázy DD si pojďme na tohohle zamračeného bručouna trochu posvítit.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 8.4.2019, 14:33

Táta Mirek

V roce 2006 se v kinech objevila divácky megaúspěšná komedie Účastníci zájezdu. V menší roli řidiče autobusu Karla se tam objevil nerudný starší pán s chraplavým hlasem. Nikdo ho neznal a všichni si ho zamilovali. Byl to Miroslav Krobot, pro kterého se v jeho 55 letech jednalo teprve o třetí filmovou roli. Přitom už měl ale doma Českého lva, a to za výkon ve filmu Příběhy obyčejného šílenství, řadu divadelních režií a hlavně - veleúspěšné roky na prknech Dejvického divadla, jehož soubor může (nebo podle nás musí) Krobota považovat za duchovního otce.

Miroslav Krobot se narodil na začátku 50. let v Šumperku. Po maturitě odešel do Brna, kde na JAMU vystudoval režii. Působil několik let v divadle v Chebu a posléze v Hradci Králové, kde na sebe upozornil podle kritiků poněkud "divokou" režií Romea a Julie. Od půlky osmdesátek hostoval v Národním a líbil se jim tak, že tam v roce 1990 zůstal jako kmenový režisér. Za vlastní dramatizaci románu bratří Mrštíků Rok na vsi získal o 3 roky později Cenu Alfréda Radoka za inscenaci roku. A za další tři léta přišla osudová zastávka v Dejvickém divadle.

Dejvické divadlo funguje od roku 1992 a první soubor v něm vydržel čtyři sezóny. Když pak Miroslav Krobot dostal nabídku stát se novým uměleckým šéfem scény, kývl na ni a nekývl na ni sám - do nového souboru stáhl v podstatě celý ročník herců, který odučil na DAMU (tam má mimochodem pozici docenta). Pod jeho vedením se z Dejvického divadla stalo jedno z nejoblíbenějších a nejúspěšnějších v Česku. V roce 2014 Krobot předal žezlo Martinu Myšičkovi a dnes v divadle funguje jako herec a režisér.

Ostatně právě pod jeho taktovkou vznikl komediální seriál Zkáza Dejvického divadla, který Dejvičáci vytvořili ve spolupráci s Českou televizí. Právě v seriálech můžeme Krobota v posledních letech vídat nejčastěji, hrál třeba v Dabing Street nebo Čtvrté hvězdě, často se na nich ale podílí i režisérsky. Na kontě má také vlastní film, a to Díru u Hanušovic, která v roce v roce 2014 získala 13 nominací na Českého lva a proměnila tři z nich, všechny v hereckých kategoriích.

A tady čtěte další profily herců z Dejvického divadla; Jaroslava Plesla, Ivana Trojana, Kláry Melíškové a Hynka Čermáka.

Podobné články

Doporučujeme

Další články