fb pixel Divadelník z Matfyzu: Mezi vědci byl Martin Myšička za bohéma, u herců zas za "toho chytrého" – G.cz
Vyhledávání

Divadelník z Matfyzu: Mezi vědci byl Martin Myšička za bohéma, u herců zas za "toho chytrého"

+ DALŠÍCH 7 FOTEK + DALŠÍCH 8 FOTEK

Seriál České televize Zkáza Dejvického divadla jde pomalu do finále. První dubnové pondělí ČT odvysílá pátou, tedy předposlední epizodu s názvem Smrad. Právě ten bude řešit umělecký šéf souboru Martin Myšička, a tak se na něj v tomto díle obrací většina pozornosti. No, a protože jsme to slíbili v předchozí části našeho článkového seriálu (a taky protože autorka článku Martina Myšičku platonicky miluje), tak...

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 1.4.2019, 15:24

To nejlepší z obojího

Vysoký hubený, rozcuchaný, s jemným hlasem, rozhodně ne typ pro role rozevlátých idolů, ale zas ne dostatečně divný na klasické vědce a outsidery. Tak jsme si vždycky charakterizovali Martina Myšičku, stálého člena souboru Dejvického divadla a jeho uměleckého šéfa. A pak jsme zjistili, že kromě DAMU, kde ho brali jako intelektuála, vystudoval taky Matfyz. A na Matfyzu byl zase na kolegy fyziky moc velkým bohémem.

Myšička se narodil v Příbrami v roce 1970, od dětství žila ale ve vskutku malebné obci Stará Huť. Po gymnáziu se rozhodl jít studovat subnukleární fyziku na Matematicko-fyzikální fakultě UK, zároveň mu ale klaply i přijímačky na DAMU. Pro který ze dvou tak rozdílných oborů se rozhodnout? Většina studentů by volila jedno, nebo možná nic, ne tak Myšička. Rozhodl se studovat obě školy a obě taky dokončil, a to v roce 1995. Už o rok dřív získal prestižní Cenu Alfréda Radoka pro Talent roku, a to za hlavní roli knížete Myškina ve hře Idiot.

Krátce po absolvování DAMU se mu podařilo získat stálé angažmá v Národním divadle, od roku 1997 je ale věrný souboru Dejvického divadla, kterému zároveň dělá i uměleckého šéfa. Myšička je divadlu celoživotně věrný, na prknech, která znamenají svět, se cítí nejlépe. Přesto má na kontě i několik filmových rolí a v posledních letech se objevuje zejména v seriálových počinech České televize.

Jeho vůbec první šancí na stříbrném plátně se stalo už kultovní drama Šeptej, kde si zahrál žárlivého partnera lásky hlavní hrdinky v podání mladinké Táni Vilhelmové. Výborný byl v Karamazových, ale tam byli výborní všichni. My jsme ho poprvé zaregistrovali v historickém Protektorovi (2009), v němž ztvárnil vzpurného rádiového hlasatele, který pro svou odbojářskou povahu skončí v rukou gestapa. A tehdy jsme jeho zvláštnímu kouzlu propadli. Tedy, autorka článku mu propadla.

Standardní divák si ho může výrazněji pamatovat z Občanského průkazu, kde Myšička hrál skrytě odvážného tatínka hlavního hrdiny, a to po boku otřesné paruky Ani Geislerové. Hlavní filmovou roli mu svěřil Petr Zelenka v geniální komedii Ztraceni v Mnichově, za kterou byl Myšička nominován na Českého lva. Celkově snímek v roce 2015 získal nominací 16 a k naší velké lítosti proměnil jen dvě.

A tady si přečtěte profily Myšičkových kolegů z Dejvic: Ivana Trojana, Hynka Čermáka, Kláry Melíškové a Jaroslava Plesla.

Podobné články

Doporučujeme

Další články