fb pixel Příští týden se Česko vrátí do stupně čtyři. Ministr Blatný to navrhne vládě – G.cz
Vyhledávání

Příští týden se Česko vrátí do stupně čtyři. Ministr Blatný to navrhne vládě

Zdroj: vlada.cz

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dnes opět předstoupil před média, aby jejich prostřednictvím seznámil veřejnost s aktuální situací kolem onemocnění Covid-19. Situace se aktuálně mění k horšímu a republika se nachází ve 4. stupni protiepidemického skóre PES, byť restriktivní opatření odpovídají stupni 3. To se ale pravděpodobně v příštím týdnu změní.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 11.12.2020, 11:09

V České republice ve čtvrtek přibylo 5864 nově nakažených koronavirem. Bylo provedeno 23 489 testů. V souvislosti s covid-19 eviduje ministerstvo zdravotnictví 9341 úmrtí. Aktivních případů je nyní v Česku 62 036. Bohužel vzrostlo reprodukční číslo R, které se přehouplo přes hodnotu 1, nyní dosahuje 1,16.

Tím správným směrem se nevybarvuje ani mapa republiky. Opět značně fialový, což představuje nejvyšší, 5. stupeň protiepidemického skóre. Nejhorší skóre má nyní Zlínský kraj (81), v závěsu jsou pak Královéhradecký a Pardubický (shodně 79). Na pětce jsou také Liberecký a Olomoucký kraj (shodně 76). Nejlépe je na tom stále hlavní město. Praha se dlouhodobě nachází ve třetím stupni (49), kde je nyní také Plzeňský kraj (58). Ostatní kraje jsou na čtyřce. Jak tedy vidí situaci ministerstvo zdravotnictví a co nás v nejbližších dnech čeká?

Bod zlomu

„Jsme opět v bodu zlomu,“ řekl jasně ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. „Je objektivním faktem, že se brždění epidemie v ČR zastavilo, ale začíná ukazovat dynamiku vzhůru,“ dodal s tím, že jedinou cestou je nadále omezení kontaktů a možné testování antigenními testy. Podle Duška je jasné, že se brzdění epidemie koronaviru zastavilo. Děje se tak ale v celé Evropě, není to pouze u nás. Ladislav Dušek i Jan Blatný apeloval opět na veřejnost, aby se chovala zodpovědně. Počet těch, co potřebují hospitalici je stále vysoký a navíc počty narůstají. Podle aktuálních údajů je v nemocnicích přes 4 400 osob. „I kdyby to dlouhodobě mělo zůstat na této úrovni, je to poměrně vysoký počet, který eliminuje rozvoj elektivní péče,“ upozornil ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. Na JIPech je necelých 700 lidí, což je podle Duška také hodně . Jako velmi rizikovou vidí eskalaci těžkých případů nemoci.

Ministr zdravotnictví dnes přidal také tip na vánoční dárek pro seniory. Příbuzní by je měli obdarovat respirátory FFP2. Takže po ministryni Schillerové je zde další vládní představitel, který se pasoval do roviny Jěžíškova poradce. Podle ministra Blatného je také absolutně klíčové omezit sociální kontakty. Ke slovu se dostala také hlavní hygienička Jarmila Rážová. I ona apelovala na obezřetnost a také na nutnost nechat se testovat. Stejně jako Blatný je i ona toho názoru, že by se na návštěvy seniorů mělo jít až po té, co jsme se nechali otestovat, a to opakovaně. Bezplatně se testovat antigenními testy bude možné jednou za 5 dnů.

Očkování bude

Ministr zdravotnictví se dnes také věnoval očkování. A představil výsledky výzkumu agentury STEM na toto téma. „Chtěl bych si vyvrátit dezinformaci, že se nikdo nechce očkovat. V podstatě 40 procent respondentů sděluje, že se očkovat chce, necelých 20 % je nerozhodnuto a více než 40 % se v současné době domnívá, že se nechat očkovat nechce," řekl.

Tiskové konference se také zúčastnil Zdeněk Blahuta, který je pověřený koordinací celého procesu očkování proti Covidu-19 v České republice. Ten představil postup, jak bude stát postupovat. V zásadě shrnul to, o čem se již hovoří. Zazněla také informace, že očkování proti Covidu-19 bude nutné tehdy, pokud budeme chtít volně cestovat do zahraničí. Není to jen požadavek Česka, ale očkování budou vyžadovat také další státy. Česká republika by měla mít podle koordinátora vakcinace Zdeňka Blahuty 12 milionů dávek vakcín proti koronaviru pro necelých 7 milionů osob. Ministr zároveň doplnil, že vakcíny je možné podle potřeby doobjednat. Očkovací látku bude stát odebírat od pěti společností.

Na závěr se ministr Blatný dotkl také změny v restrikcích. V pondělí bude vládě navrhovat návrat do stupně číslo 4. Výjimku ale dostanou pravděpodobně obchody, kdy nebudou za dodržení jasných podmínek a omezení zavřít. A na lyže se možná dostaneme, i když jen na otočku. Ubytovat se pravděpodobně nebude možné. Tak uvidíme, co nás přístí týden čeká.

Podobné články

Doporučujeme

Další články