fb pixel Nouzový stav pokračuje do 23. prosince, rozhodla dnes Sněmovna – G.cz
Vyhledávání

Nouzový stav pokračuje do 23. prosince, rozhodla dnes Sněmovna

Zdroj: vlada.cz

Jednání ve Sněmovně o prodloužení nouzového stavu bylo opět bouřlivé a dlouhé. Tiskový brífink jednotlivých parlamentních stran se střídal během dne jak na běžícím pásu, každý potřeboval říct to své. Vládní koalice nouzový stav hájila a hřímala, že ho nechtějí jen šílenci. Někteří členové opozice zase podezřívali vládu, že se zbláznila. Bylo prostě veselo. Republika ale v nouzovém stavu zůstává.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová Aktualizováno 9.12.2020, 20:27

A jedeme dál

Bylo to dlouhé a bylo toho dost. Tak by se dalo stručně shrnout dnešní jednání Sněmovny o prodloužení nouzového stavu. Poslanci ho nakonec schválili, a to do 23. prosince. Opozice je i nadále proti, ale to je aktuálně asi tak jediné, co může. Byla přehlasovaná.

Kabinetu Andreje Babiše to sice nevyšlo úplně tak, jak si představoval - chtěli nouzový stav až do 11. ledna 2021. Nakonec se ukázal jako průchodný návrh KSČM, pro který bylo akceptovatelné prodloužení o dva týdny, tedy právě do onoho 23. prosince. Je tedy více než jasné, že se Sněmovna bude do Štědrého dne scházet ještě jednou. „Všichni, kdo nechtějí nouzový stav, chtějí chaos,“ vztekal se premiér po téměř šestihodinové debatě, která hlasování o prodloužení nouzového stavu předcházela.

Tak si to dáme za dva týdny znovu. Níže si můžete přečíst shrnutí dnešního dne ve Sněmovně. Jak už jsme říkali, vyjadřovat se chtěl každý už od dopoledních hodin.

PES štěká čtyřku, ale jsme stále ve trojce

Čísla nově nakažených novým typem koronaviru začala po nějaké době zase stoupat, podle protiepidemického skóre PES se republika nachází ve stupni 4, ale protože je z psiska, pardon, z fenky, jak sdělil v minulých dnech ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), vlastně kočkoPES, jsme stále ve stupni číslo 3. A to se do současných statistik ještě nepromítlo rozvolnění, ke kterému došlo v minulém týdnu. Ano, můžeme se radovat, že můžeme jít na nákup nebo přes den do kavárny či do restaurace, ale je to prostě celé takové zmatené, nekoordinované.

Právě v této atmosféře dnes vláda v Poslanecké sněmovně obhajuje svoji žádost o prodloužení nouzového stavu kvůli epidemii nemoci Covid-19, a to do 11. ledna 2021. Nic jiného jim v jejich vidění světa nezbývá – stávající odsouhlasený nouzový stav vyprší 12. prosince. A prodloužení hájí opravdu razantně, a to i co se verbálního projevu týká. Pokrytci a šílenci navzal ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ty, kteří nouzový stav odmítají. "Za pokrytce, pokud doufají, že to za ně odhlasuje někdo jiný, že vládě zase pomůže KSČM. Za nezodpovědné šílence v případě, že to opravdu myslí vážně a myslí si, že nouzový stav nepotřebujeme," vyjádřil se ministr a také šéf Ústředního krizového štábu Hamáček. Jistého ale není vůbec nic. I když komunisté se již nechali slyšet, že nouzový stav pravděpodobně podpoří, i když jen do Vánoc. Talže pokud necuknou, vláda nouzový stav ve Sněmovně obhájí.

Bude, nebude..

Opoziční strany vystupují proti dalšímu prodloužení nouzového stavu, ve kterém se republika nachází nyní nachází od 5. října (na jaře jsme si v něm pobyli celkem 66 dnů, nyní už to do toho 12. prosince bude dalších 68). A také to náležitě komentují. Piráti vládu podezřívají dle slov jejího poslance Mikuláše Ferjenčíka, že se zbláznila. Vědět o sobě dalo i SPD. Kabinet by se zaměřit na opatření v ohniscích nákazy a na ochranu zranitelných skupin obyvatel, řekl předseda hnutí Tomio Okamura a citoval analýzu, podle které mezi tyto skupiny patří asi 17 procent obyvatel České republiky. "Zbývajících 83 procent ohroženo není, ostatní nechme žít a pracovat," doplnil. Jasno má i TOP 09. "Za TOP 09 můžu říct, že rozhodně není ve hře prodloužení nouzového stavu," sdělila předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. A s nouzovým stavem nesouhlasí ani STAN. Výhrady k postupu vlády mají ale i lidovci a ODS.

Tak uvidíme, jak bude jednání ve Sněmovně pokračovat. Premiér Babiš před poslance již předstoupil, aby nouzový stav obhájil. O totéž se snaží šéf zdravotnického resortu Blatný. Vše sledujeme a přineseme další informace.

Podobné články

Doporučujeme

Další články