fb pixel Před třemi lety vydala sněmovna Babiše policii, o Čapák se pořád bojuje – G.cz
Vyhledávání

Před třemi lety vydala sněmovna Babiše policii, o Čapák se pořád bojuje

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Přátelé, dnes slavíme významné výročí. Možná si to ani pořádně neuvědomujete, ale přesně před třemi lety na den se stalo něco významného. Poslanecká sněmovna vydala ke stíhání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. Hlavně tedy proto, že si byl Andrej jistý, že mu nic nehrozí.

Jan Studnička
Jan Studnička 6.9.2020, 18:00

Jak ten čas letí

Pokud jste náhodou posledních pár let žili někde v lese, tak vám jednak radíme, ať tam zůstanete, protože tohle není doba, kdy byste chtěli opouštět ústraní, a jednak vám velice ve zkratce shrneme o co tenkrát šlo. Andrej Babiš si postavil obří farmu s hotelem, podle policie vytvořil malou firmu, aby dosáhl na evropské dotace pro malé firmy, přestože za ní stála jedna z největších korporací u nás, a tím nás defakto všechny okradl o padesát milionů korun.

Ale! Nevadí to, protože tam jsou roztomilé surikaty, které jsou tak fotogenické, jak si Alena Schillerová myslí, že je fotogenická.

Kolem Čapáku bylo živo skoro půl roku, než policisté sebrali dostatek důkazů a svoje koule, aby si pro Babiše a Faltýnka přišli do sněmovny. Pánové byli obviněni z neoprávněného čerpání dotací společně s devíti dalšími lidmi. A tenkrát se stalo něco, co jsme všichni považovali za malý zázrak - poslanecká sněmovna je vydala policii ke stíhání.

Později se začalo ukazovat, že to bylo dost pravděpodobně proto, že se Andrej neměl čeho bát, ale těch pár dnů bylo super. Obecně se v kauze Čapák sem tam vyjeví nějaká pozitivní událost. Třeba vyjádření kohokoli ze zahraničí včetně orgánů Evropské unie. Vždycky se na to někdo podívá a řekne: “No, vždyť to je strašný šméčko.” A my děláme: “No! Žejo?!” A Babiš na to reaguje tím, že dostane třicet procent ve volbách.

Trendsetter

Dalo by se říct, že kauza Čapí hnízdo naprosto definovalo to, jak bude veřejnost interagovat s Babišem a on s ní. Byla to v podstatě aféra, která ho vytvořila tak, jak ho známe dnes. Jako agresivního slováka, kterému bude vždycky trčet z bot sláma a z kapsy STB propustka do bazénu. V Marakeši.

Během Čapáku vznikla pořádně “kampáň” i to mezinárodní spiknutí, o kterém Babiš pořád mluví, to také vzešlo z téhle srandy. Stále víc a víc lidí nad celou tou šarádou vrtělo hlavami a říkalo si: “Kdo to jako celou dobu volí?” A zbytek lidí ho volil. Voliči ANO mají ke svému počínání hned několik důvodů: jednak to štve kavárnu a to je vždycky super, jednak nevidí na volebním programu ANO trhlinu a hlavně je jim úplně volné, jestli někdo stáhne Evropskou unii o padesát mega, protože se ani po patnácti letech pořád necítí jako její členové.

Pokud jste do té doby měli pocit, že politická kultura v Česku je na… pochybné úrovni, potom se ukázalo, že i dno má svůj sklep. Protože všem bylo najednou naprosto jasné, že elektorát ani v nejmenším nezajímá, co děláte, ale jestli umíte používat smajlíky jako čtrnáctiletá školačka.

Demokracie, ha?

Oči na stopkách

Už je to dlouho, co se Čapí hnízdo řešilo ve velkém, takže si možná ani neuvědomujete, že kauza pořád běží. A je více než živá. Kriminalisté měli například skončit vyšetřování koncem srpna, ale požádali už podruhé o prodloužení lhůty. A bylo jim vyhověno, takže pátrání bude pokračovat ještě přes celý podzim.

Vypadá to, že konec je v nedohlednu, ale nezdá se, že by se Andrej měl nějak výrazně bát. Má na své straně přece Marušku ze spravedlnosti a vnitro dělá jeho koaliční partner. A v nejhorším je tady Miloš, který umí odpustit i dvojnásobnému vrahovi, takže není důvod, aby nedal milost svému kamarádovi Andrešovi.

Čapí hnízdo je takový mikrokosmos české politické scény. Zrcadlo. Kauza, ve které se tak trochu bojuje o duši české demokracie. Nezapomeňte ji sledovat jenom proto, že už kolem toho Andrej nedělá bordel.

Podobné články

Doporučujeme

Další články