fb pixel Nouzový stav do Valentýna? Díky komunistům bychom si konečně mohli koupit zimní bundu
Vyhledávání

Konec nouzového stavu po Valentýnu? Díky komunistům bychom si konečně mohli koupit zimní bundu

Zdroj: profimedia.cz

Celé Česko už několik dnů netrpělivě čeká na to, jestli bude opět prodloužen nouzový stav. Ten je prozatím schválen do 14. února, nicméně vláda požádala sněmovnu o prodloužení o dalších 30 dnů, tudíž do 16. března. V těchto dnech by měly politické strany vyřešit podmínky, za jakých by se mohlo v nouzovém režimu pokračovat. Co se stane, když se nedohodnou a nouzový stav skončí? A čeho se vláda v těchto dnech nejvíce děsí?

Martin Miko
Martin Miko 9.2.2021, 12:43

Skončí nouzový stav?

Stihne Babiš sehnat podporu k prodloužení nouzového stavu? Co se stane, když nouzový stav skončí? Budeme moci opět znovu žít jako normální lidé? Kvůli odmítavému postoji KSČM máme v hlavách obrovský zmatek a v těchto dnech přemýšlíme nad tím, co by se stalo kdyby... Komunisté už totiž nechtějí nadále podporovat vládu Andreje Babiše v prodlužování nouzového stavu, jenž má skončit 14. února. Vláda požádala sněmovnu o další prodloužení až do 16. března. Hlasovat o prodloužení nouzového stavu se má totiž už ve čtvrtek, takže mají hnutí ANO s ČSSD dva dny na to sehnat nějakou jinou stranu, jež je podpoří. Předseda KSČM Vojtěch Filip si už zjišťoval, jestli bude vláda žádat o podporu jinde. A taky že ano. Nicméně nebude to zadarmo – ODS má 6 základních podmínek, které by musela vláda splnit, a Piráti dokonce 10.

Právní expert Ondřej Dostál uvedl v rozhovoru pro Deník.cz, že v případě neprodloužení nouzového stavu se nic dramatického nestane. „Hodně pravomocí by zůstalo Ministerstvu zdravotnictví, nasazení vojáků řeší vládní legislativa a v daném území opravdu mohou situaci regulovat krajské hygieny,“ řekl v rozhovoru. Na druhou stranu by neprodloužení nouzového stavu znamenalo velkou ztrátu moci naší vlády, takže bychom už nemuseli dodržovat mnohá nelogická pravidla, která občanům zabraňují žít normální život. Nouzový stav totiž dává vládě možnost zakázat nám pohyb mimo bydliště ve večerních hodinách, takže v podstatě nemůžete ani v noci dojít na benzinovou pumpu koupit si krabičku cigaret. Je zvláštní, když si někteří naši politici myslí, že lidé budou v -10 stupních běhat po nocích a šířit covid-19.

Představitelé vlády nám tvrdí, že bez nouzového stavu není možné nasadit armádu do nemocnic a sociálních zařízení, ale vláda se přitom nebála zrušit polní nemocnici v Letňanech. O té tvrdila, že je k ničemu kvůli nedostatku personálu, ale na druhou stranu jezdí naši vojáci pomáhat do různých nemocnic v rámci celé ČR. V dobách, kdy nouzový stav nebyl, navíc vláda poupravila zákon, který nařizuje Armádě ČR, aby v případě nouze pomáhala v rámci záchranných prací a při pomoci druhým i mimo nouzový stav.

V případě nouzového stavu by vláda přišla nejen o moc, ale i o možnosti omezovat základní lidská práva a svobody, což se děje právě kvůli krizovému zákonu. Loni chtěla tento zákon namotat na Ministerstvo zdravotnictví skrz zákon o veřejném zdraví, což soudy nakonec odmítly. Pro nás je zajímavé, že v případě neprodloužení nouzového stavu bychom se dočkali konce omezování maloobchodního prodeje a služeb. Zároveň bychom se dočkali i obnovení výuky na všech školách a úřady by začaly opět fungovat tak, jak jsme byli zvyklí. Zároveň bychom mohli navštěvovat své blízké v nemocnicích, věznicích a domovech důchodců. Otázkou je, jestli by to za to z dlouhodobého hlediska stálo.

Povinnosti nosit roušky a dodržovat pravidla při cestování mimo ČR by i nadále pokračovaly. Na místě je otázka, jestli naše země v této době potřebuje konec nouzového stavu a s ním i konec omezování našich práv a svobod. Ten by se nám všem hodil jako sůl, ale na druhou stranu tu máme k 8. únoru 2021 celkem 17 333 lidí, kteří za poslední rok zemřeli na covid-19, a v případě uvolnění by čísla opět znatelně narostla.

Co si myslíte vy? Přáli byste si konec nouzového stavu a částečný návrat k normálnímu životu, díky kterému byste si mohli dát jídlo v restauraci nebo si konečně koupit třeba zimní bundu či rukavice?

Podobné články

Doporučujeme

Další články