1. Nové hry (remíza)
Představování nových blockbusterových her je královská disciplína každé étrojkové estrády. Je to přece především herní obsah, který konzole prodává, no ne? Stejně tak ale Sony i Microsoft vědí, že rozeběhnout novou úspěšnou sérii není žádná legrace. Spoléhá se většinou na osvědčené kapacity v oboru a vždycky alespoň jeden produkt musí být exkluzivita – opravdová pecka, která vám v době vydání přetáhne hráče, co doposud váhali s nákupem konzole. V poslední době jsou exkluzivity spíš časově omezené – titul o pár měsíců později stejně vyjde i na konkurenční konzoli nebo na PC. Přesto se každý úlovek počítá. Co si pro nás největší rivalové připravili?
Xbox hodně vsadil na indie scénu a představil hned několik slibně vypadajících titulů, které se objeví na Xbox Live. Jinak byla ale nabídka vyloženě nových titulů slabá – snad jen slibně vypadající Recore o dívce a jejím robokámošovi, brázdícím postapokalyptickou pustinu. Ukázka nicméně vypadá skvěle, stejně jako pirátské dobrodružství Sea of Thieves. Zbytek prezentovaných her sestával z pokračování a neexkluzivního obsahu. Playstation oprášil už dříve oznámenou megapecku Last Guardian (viz video) od tvůrců Shadow of the Colossus, ale také novinku Dreams od tvůrců LittleBigPlanet a hlavně nabídnul Horizon: Zero Dawn, ve kterém hlavní hrdinka loví dinosaury. V kombinaci s Jurským světem docela solidní timing.
2. Pokračování (Xbox)
Xbox si vypůjčil Dark Souls III a nového Tomb Raidera, ale ani jedna ze zmíněných her není exkluzivita. Halo 5: Guardians a Gears of War 4 nebo Forza Motorsport 6 ovšem ano. Ve všech třech případech se jedná o nejtěžší možné váhy, které mohl Xbox vyslat do boje. Dvě z nich vyjdou letos, jedna napřesrok, ale ve všech případech lze čekat rekordní prodeje. Playstation odprezentoval prvních pár minut z Batman: Arkham Knight a nové záběry ze Street Fighter V, opět nejde o exkluzivity. Jen na Playstationu se ovšem objeví nové Final Fantasy (World of Final Fantasy), Shenmue 3 a především Uncharted 4, jehož ukázka vypadá naprosto bombasticky. Ano, oproti těžkotonážní předvánoční náloži Xboxu je to trochu slabý odvar, ale dá se očekávat, že když si Microsoft vystřílel sequelové trumfy, bude příští rok zase víc úřadovat Sony.
3. Staronové hry (Playstation)
Remaky her z minulé generace jsou stále větším byznysem a obě platformy přispěchaly se svými troškami do mlýna. Xbox nabídne první Gears of War, remasterované do Full HD a šedesáti snímků za vteřinu, a k nim přidá již zmíněný zbrusu nový čtvrtý díl (ovšem s jinými hrdiny). Sony ovšem tasí větší trumf, když konečně zveřejňuje první záběry ze slíbeného remaku Final Fantasy VII. Dost možná nejslavnější Final Fantasy hra celé série bude postaveno znovu od nuly a už teď se jedná o nejočekávanější playstatioňácký titul posledních let.
4. Služby (Xbox)
Tady není o čem. Xbox totiž vytřel Playstation zrak a ohlásil zpětnou kompatibilitu. Ano, hry z Xbox360 si budete moci zahrát na novém Xbox One. A pokud už je máte koupené, nebudete platit ani dolar navíc. Navíc je tu ještě nový Xbox Early Access, který vám za drobný poplatek umožní hrát hry ještě před dokončením (ovšem se všemi jejich nevychytanými muškami), tak jako to už dlouhá léta dělají PCčkáři. A když už jsme u PC hráčů, kteří se neustále ohánějí možností modifikací pro své hry – xboxová verze Falloutu 4 bude mít mody taky. Co proti téhle záplavě novinek nabídl Playstation? Jenom televizní službu Vue, ve které si budete moci objednat televizní kanály podle libosti (á la carte). Zatím ale bude fungovat pouze ve dvou největších městech Kalifornie a v Evropě ji nejspíš neuvidíme nikdy.
5. Hardware (Xbox)
Po hardwarové stránce se toho moc nedělo. Microsoft úspěšně ignoroval věc zvanou Kinect, Sony zase ráda zapomněla na handheldovou Vitu. Xbox ovšem vyfasoval nový Elite ovladač – robustnější, chytřejší, konfigurovatelnější ovladač s citlivějšími páčkami, tlačítky a točítky, které lze v případě opotřebení vyměnit. Moc hezký bazmek, ovšem za víc než dvojnásobnou cenu oproti tradičnímu bezdrátovému ovladači. Na druhou stranu gamepad používáte pokaždé, když hrajete, a možnost zainvestovat do něčeho lepšího se bezesporu cení. Microsoft navíc odprezentoval pokroky s Hololens (viz virtuální realita níže), zatímco o soňáckém projektu Morpheus nepadlo ani slovo.
6. Virtuální realita (Xbox)
Sony s virtuální realitou zatím váhá a skrývá se za prohlášení, že vše se musí vyladit, aby se hráčům nedělalo šoufl. Microsoft oproti tomu nabídne „jen“ rozšířenou realitu – tj. v normálním světě uvidíte něco, co tam není. Proto se ostatně jeho produkt jmenuje Hololens – holografická čočka. Jak to bude vypadat, jsme si mohli ověřit přímo na konferenci, kde byla prezentována nová verze Minecraftu s Hololens v akci. Kostičkovaný svět se vám otevřel přímo na konferenčního stolku a mohli jste s ním manipulovat jako Tony Stark se svým operačním systémem v marvelovkách. Mělo to přesně ten wow efekt, který podobné prezentace potřebují. Lidé možná nechápou, co to vlastně je a k čemu by se jim to mohlo hodit, ale už teď vědí, že by si to chtěli koupit. V tomhle ohledu Microsoft svého rivala totálně deklasoval.
7. Překvapení (Xbox)
Zpětná kompatibilita, Hololens, nový ovladač? Sony neměla nic, co by kuloáry netušily dlouhé týdny dopředu a Microsoft ze své prezentace právě díky těmhle jobovkám udělal větší show. Samozřejmě rozhodnou až hry na pultech obchodů, ale i tady má zelený rival náskok, protože většina ohlášených titulů vyjde ještě letos, kdežto Sony cílí spíš na rok 2016. Nesmíme ale zapomenout, že tu bude spousta zásadních her, které vyjdou na obě platformy. A řadu z nich nám E3 ještě neodhalila.
A proč se už teď těšit na nového Dooma si přečtěte TADY.