fb pixel Havlova milenka Jitka Vodňanská: Ta, na kterou žárlila i Olga. Vztah s exprezidentem ukončila až svatba s Dagmar – G.cz
Vyhledávání

Havlova milenka Jitka Vodňanská: Ta, na kterou žárlila i Olga. Vztah s exprezidentem ukončila až svatba s Dagmar

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Jitka Vodňanská je česká psychoterapeutka, která se učila u Jaroslava Skály a léta pracuje s alkoholiky. Pak je to také buddhistka, jež pravidelně vyráží za barmskými mnichy a v rámci rituálu jí tam jednou i oholili hlavu. A v neposlední řadě je možná nejznámější milenkou Václava Havla, s nímž oficiálně udržovala poměr dlouhých sedm let. Ona, Havel a Olga Havlová tvořili zvláštní milostný trojúhelník, který možná působil smířeně a osvíceně, za zavřenými dveřmi Hrádečku to ale nebylo tak hipízácky idylické.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková Aktualizováno 17.7.2023, 12:47

Holka z disentu

Očekávaný snímek Havel vstoupil do českých kin v létě před třemi lety. Počin Slávka Horáka se zaměřil především na disidentská léta bývalého prezidenta, což znamená mnohé. Byla to totiž léta divoká, plná strachu, ale také statečnosti, zakázaných večírků, tajného přenášení vzkazů a dopisů, soudržnosti těch, které režim nechtěl nechat na pokoji. A zároveň léta uvolněných mezilidských vztahů, protože každý chtěl tehdy někam nebo k někomu patřit. Tak to alespoň zpětně vnímá psychoterapeutka Jitka Vodňanská, která mimo jiné proslula jako Havlova milenka. Vztah mezi Václavem a Jitkou trval sedm let ještě v době, kdy byl Havel ženatý se svou osudovou Olgou. Ostatně, Olga tou dobou sama udržovala mimomanželský vztah, a sice s hercem Janem Kašparem. Ale popořádku.

Vodňanská se od mládí pohybovala v disidentském prostředí. Začátkem 70. let žila tři roky se spisovatelem Karlem Trinkewitzem. Vztah nevydržel, ale Trinkewitz ji dostal blíže k československému disentu. Tak se seznámila se svým manželem, písničkářem Janem Vodňanským. Nedlouho po svatbě porodila syna Tomáše, což byl hlavní důvod, proč nepodepsala Chartu 77. Jako ženu sledovaného ji to ale z hledáčku StB nedostalo. První tvrdý výslech zažila pár dní poté, co se roku 1979 vrátila po mateřské dovolené do práce. „Vsadili mě do auta a odvezli do Konviktské, kde jsem měla asi jedenáctihodinový výslech. Bylo to drsné. Měla jsem nucenou gynekologickou prohlídku, musela jsem být nahá, dělat dřepy, píchli mi nějaká neuroleptika, abych víc mluvila, a tak dále. Bylo to setkání s něčím, na co člověk opravdu nebyl připravený. I když mi kamarádi říkali, jak to probíhá, tak přece jen to bylo drsné. Ve světle jiných můj zážitek nebyl drama, ale pro mě to drama bylo. Vyhrožovali mi, že mě zavřou na mnoho let, a já měla doma dítě,“ vzpomínala Vodňanská pro projekt Paměť národa.

V první polovině 80. let se manžele Vodňanští rozvedli a Jitka se sblížila s Václavem Havlem, jehož do té doby potkala jen párkrát. Jiskra prý přeskočila na večírku, ze kterého náhodou odešla dřív, čímž se vyhnula estébáckému zásahu a zabásnutí. To čekalo ostatní účastníky. Jejich milostný vztah začal poté, co se Havel po čtyřech letech vrátil z vězení. „V té době potřeboval totální oporu,“ prozradila Vodňanská v rozhovoru pro Ona DNES. Havel se z dopisu od Olgy ještě za mřížemi dozvěděl, že jeho žena udržuje vztah s Kašparem. Je známá věc, že Havel a první paní Havlová měli rovnocenný, partnerský vztah a že Olga byla Václavovi skoro až mateřskou figurou, ale i nejbližší přítelkyní a rádkyní. Havel měl rád ženy, rád s nimi koketoval a vždy jich okolo něj bylo dost. Měl ale rád jednu až dvě stálice, vzpomíná dál Vodňanská. A na několik let těmi stálicemi byla právě ona a Olga.

„Olga, ta mě takovým zvláštním způsobem přijala, našly jsme si k sobě cestu. Ona byla velmi moudrá a silná,“ vylíčila dříve Vodňanská pro Ona DNES. Ale když se všichni tři sešli u Havlových na Hrádečku, bylo to zvláštní. Havel psal hry a knihy a výsledek pak oběma ženám četl a chtěl znát jejich názor. V rámci trojúhelníku panovalo křehké příměří. Vodňanská na sebe samu v té době vzpomíná jako na naivní dívku, která možná nevěřila, ale rozhodně doufala, že jednou bude mít svého milého jen pro sebe. A vždy vyrovnaná Olga jí zase vyčítala talíře. Do odkapávače jsem dávala obráceně talíře. Olga je dávala jednou stranou, ale já je dávala tou druhou, velkej problém. Ale to nebyl boj o talíře, to byl boj o teritorium,“ popsala Vodňanská. Pro druhou ženu jasně čitelné gesto, jež i dámu Olžina typu dokonale prozradilo – respektive její žárlivost.

Dovolená ve vězení

Vztah s Jitkou dosáhl vrcholu v roce 1985, kdy Havel svou přítelkyni pozval na dovolenou po republice. Hlavně si chtěl ověřit, jestli může autem volně jezdit po zemi, aniž by ho někdo napadl nebo zatýkal. No, nemohl. Havel a Vodňanská měli v plánu navštívit mnoho známých a kamarádů, StB to ale viděla jinak. Hned na první návštěvě na chalupě u Ladislava Lise, shodou okolností 21. srpna, byli Ladislav i Václav zadrženi. „Zrovna, když jsme všichni večeřeli, obstoupilo chalupu komando asi osmnácti lidí. Byly tam s námi děti, bylo to dramatické. My jsme samozřejmě měli spoustu disidentského materiálu. Zatkli Láďu Lise a Václava, my jsme s Alenou, Láďovou ženou, vyběhly zadním vchodem. Měla jsem klíčky od auta, z něhož jsme vybraly všechny materiály, a zatímco estébáci prováděli domovní prohlídku, my to různě poschovávaly. Pak si ty dva odvezli, naštěstí je za dva dny zase pustili,“ řekla Vodňanská Paměti národa.

Sledovali je celou dovolenou až do Bratislavy, kde je zatkli rovnou oba – za to, že prý převáželi podvratné materiály k 21. srpnu. StB Havla a Vodňanskou zatkla na večírku u přátel a pak je na dva dny šoupla do cel předběžného zadržení. Po výslechu Vodňanskou pustili, ale záměrně ji strčili rovnou do vlaku do Prahy, a to i s hlídací eskortou. Měla jsem na sobě jen dlouhé večerní šaty z večírku, byla jsem bosa, neměla jsem ani klíče od bytu, nic. Všechno zůstalo v autě. Takže jsem přijela rovnou k Dienstbierům a ti se hrozně chechtali, v jakém stavu jsem přijela,“ vzpomínala Vodňanská.

Její vztah s Václavem Havlem trval celkem sedm let, byl intenzivní a zamilovaný. Havel si názoru a náklonnosti Jitky vážil, ostatně i ona spoluzakládala Občanské fórum. „Líbánková“ fáze prý skončila v roce 1989, ale v kontaktu byli ti dva dál. Vídali se, psali si... Definitivně to ukončili, když se Havel podruhé oženil, a to s herečkou Dagmar Veškrnovou. Vodňanská se plně oddala buddhismu a meditaci, Havel zase prezidentování. Jak už to v životě bývá, každý si šel svou vlastní cestou. Jejich vztah je jednou z hlavních linek filmu Havel. Vodňanskou hraje herečka Barbora Seidlová.

Podobné články

Doporučujeme

Další články