fb pixel Huawei v Británii rozhazovat 5G sítě nebude, Johnson se přidal na stranu USA – G.cz
Vyhledávání

Huawei v Británii rozhazovat 5G sítě nebude, Johnson se přidal na stranu USA

Zdroj: YouTube.com - Telegraph

Po týdnech nejasných náznaků je jasné, že oproti loňsku Velká Británie otočila v otázce Huawei a její 5G sítě pro ostrov. Premiér země Boris Johnson v úterý jasně prohlásil, že čínský telekomunikační gigant nic budovat nebude a veškerá fungující Huawei 5G technika musí být demontována do roku 2027.

Jan Studnička
Jan Studnička 15.7.2020, 14:26

Británie vs. Huawei

Ještě loni na podzim britský premiér Boris Johnson na společnost Huawei a její služby při výstavbě 5G sítě po Velké Británii dost spoléhal. Tenkrát politologové varovali, že podobným krokem si může Británie rozházet vztahy se Spojenými státy, které byly už tenkrát s Čínou na nože. Od té doby se toho ale hodně změnilo.

Jednak pandemie koronaviru, který všem ukázal, jak moc je Čína netransparentní totalitní režim. Nebo tahanice o Hong Kong, do kterých premiér Johnson vstoupil s tím, že nabízí místo až třem milionům hongkongským uprchlíkům, kteří mají pořád britský pas. A patrně posledním hřebíčkem do rakve spolupráce Británie s Huawei bylo nedávné pařížské setkání mezi bezpečnostním poradcem Bílého domu a zástupci Francie, Německa, Itálie… a v neposlední řadě i Velké Británie.

V úterý tedy Boris Johnson oznámil, že Británie nepovolí jakékoli zapojení čínského telekomunikačního giganta Huawei do budování ostrovní 5G sítě. Ta technika, kterou už tam Huawei má, bude postupně vypínána a demontována. Do roku 2027 musí být všechno Huawei zařízení vypnuté.

Svět vs. Čína

Reakce ze světa jsou přesně takové, jaké se daly očekávat. Čína zuří a Huawei vypouští pasivně agresivní poznámky, jako že toto je “špatný den pro všechny Brity s mobilním telefonem”. Taky se nechali slyšet, že je to jenom “politizace obchodních a ekonomických vztahů”, což je zvláštní výrok od státem vlastněné společnosti, která je obviňována ze špionáže zleva i zprava.

Naproti tomu Spojené státy jsou naprosto nadšené. Ti vytlačili Huawei ze země již před nějakou dobou a vítají v bitvě s čínskou telekomunikací nového spojence. Především Trump tvrdil na tiskovce, že se jemu osobně podařilo přesvědčit spoustu zemí, aby se nepouštělo do obchodu s Huawei. Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock to na své tiskové konferenci komentoval slovy: “Tak všichni Donalda Trumpa známe, že?”

Italský operátor TIM také nechce pracovat se společností Huawei, což by nadále mohlo ovlivnit brazilskou divizi společnosti TIM a třeba ve Francii se Huawei zakazovat nebude ze strany státu, ale operátoři prý budou vyzváni ke zvýšené obezřetnosti při jednání s čínskou firmou.

To je mimochodem i stanovisko Evropské unie, která dala dohromady kooperační strategii pod názvem 5G Toolbox, pod kterou se podepsala i Česká republika. 5G Toolbox nezakazuje konkrétní společnosti, ale má nastavený systém pravidel, které by měly státy při budování 5G sítí dodržovat. U nás sice běží 5G síť v centru Prahy, ale masivního budování se pravděpodobně ještě pár měsíců nedočkáme.

Podobné články

Doporučujeme

Další články