fb pixel Biden vítězí nad Trumpem v průzkumech, ale k volbám je ještě dlouhá cesta – G.cz
Vyhledávání

Biden vítězí nad Trumpem v průzkumech, ale k volbám je ještě dlouhá cesta

Prezidentský kandidát Joe Biden získává náskok před současným prezidentem Donaldem Trumpem už několik týdnů. Průzkumy, kurzy sázkových kancelářích, všechno ukazuje na to, že kdyby se volby konaly dnes, vyhraje Biden. Jenže volby nejsou dnes, jsou až za čtyři měsíce.

Jan Studnička
Jan Studnička 16.7.2020, 11:50

Dealmaker Biden

Veterán demokratické strany Joe Biden nabírá podporu na pro Trumpa nebezpečných místech. Jednak jsou to takzvané swing states, tedy americké státy, které se mohou v podzimních volbách přiklonit nalevo i napravo. Části země, kde lidé například dvakrát za sebou volili Obamu, aby pak dostali Donalda Trumpa do Bílého domu.

Třeba v Bidenově domovské Pensylvánii, kde při minulých volbách současný prezident zvítězil jen o několik procentních bodů, má jeho vyzyvatel výrazný náskok. Konkrétně osmiprocentní. A to i mezi staršími voliči, kteří právě posledně rozhodli o výsledku. Podobně je to ale například i v Arizoně nebo extrémně vrtkavé Floridě, kde je seniorů požehnaně. I nebzpečné státy Michigan a Wisconsin se přiklánějí na Bidenovu stranu.

Průzkumy pro celé Spojené státy pak dávají demokratickému kandidátu někdy až dvouciferný náskok. Jenže je červenec. A volby jsou v listopadu.

Nebe vysoko a volby daleko

Analytik CNN Harry Enten ve svém komentáři zmiňuje, že sázkové kanceláře dávají Trumpovi šanci na znovuzvolení od jedné ku deseti až po jedna ku čtyřiceti. To je málo. Ale taky upozorňuje na to, že už se v amerických volbách za posledních osmdesát let staly divnější věci. Ostatně i u minulých voleb byla Hillary Clinton za favoritku.

Velkou roli mohou hrát i “skrytí voliči”, tedy lidé, kteří budou volit Donalda Trumpa, ale necítí se komfortně s tím, aby to o nich lidé věděli. I když se zdá, že poté co se Donald do Bílého domu dostal, měli všichni pocit, že už není potřeba se skrývat, takže možná budou hrát skrytí voliči menší roli než minule.

Celá situace v Americe je o to bizarnější, že ještě na začátku ledna byl Donald Trump jasným vítězem. Ale absolutní neschopnost vzhledem ke koronavirové krizi i k vyhrocené situaci kolem Black Lives Matter protestů, ho stála podporu země.

Jak nám říkal před pár týdny říkal politolog Jakub Dopieralla, pokud Trump neudělá něco zásadního, a nic nenasvědčuje tomu, že by se něco takového mělo dít, Bidenovi stačí sedět s rukama v klíně a nedělat nic.

Ale rok 2020 je šílená doba. Kdyby třeba Kanye West doopravdy kandidoval, mohl roztříštit demokratické hlasy a dostat Trumpa do Bílého domu. A do voleb zbývají ještě čtyři měsíce tohohle zběsilého roku.

Podobné články

Doporučujeme

Další články