fb pixel Česko zůstává v nouzovém stavu do 22. ledna 2021. Babišův kabinet svůj návrh ve Sněmovně obhájil – G.cz
Vyhledávání

Česko zůstává v nouzovém stavu do 22. ledna 2021. Babišův kabinet svůj návrh ve Sněmovně obhájil

Zdroj: vlada.cz

Česko zůstává v nouzovém stavu, a to až do 22. ledna 2021, toto dnes odsouhlasila Poslanecká sněmovna a vyhověla tak návrhu kabinetu Andreje Babiše. A opět tomu předcházela nekonečná, nekolikahodinová debata poslanců. Opozice dávala hlasitě najevo svou nevoli, vládní koalice ale mohla být celkem v klidu - komunisté se již před jednáním nechali slyšet, že návrh podpoří. A tyto hlasy vládě stačily.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 22.12.2020, 18:42

Daně? Snížit!

V jeden moment to dnes ve Sněmovně vypadalo, že poslanci budou schůzovat snad do Štědrého dne. Nejprve se plamenně a dlouho debatovalo o novém daňovém balíčku. Premiér Andrej Babiš (ANO) v jeden moment dokonce i prosil o rychlé hlasování, aby se mohl vrátit do práce. Reakce poslance Zbyňka Stanjury (ODS) na sebe nenechala čekat ani minutu - premiér byl Stanjurou upozorněn, že je také poslancem v práci tedy rozhodně je. Balíček byl nakonec schválen a poslanci rozhodli o snížení daní. Po 13 letech tak definitivně skončí superhrubá mzda a zaměstnanci si polepší. Polemiku o tom, jestli na to státní kasa má nebo je to populistické gesto, to teď nechme povolanějším.

Berete lidem naději, znělo Sněmovnou

Odpoledne se pak zákonodárci vrhli do jednání o prodloužení nouzového stavu. A bylo to zase parádní představení.„Epidemiologická situace není dobrá, začínají se plnit nemocnice. Prodloužení nouzového stavu je důležité proto, aby tu nebyl chaos a nebyly ohroženy životy našich občanů,“ obhajoval nouzový stav, resp. jeho prdloužení Andrej Babiš. Vystoupil také ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), který mimo jiné řekl: „Vývoj epidemie nabral růstovou dynamiku odpovídající reprodukčnímu číslu 1,2 až 1,3. Je jednoznačně nutné si uvědomit, že počty nově nakažených rostou a mohu mít dopady na zdravotní péči. Situace vykazuje velmi rizikové trendy a nelze vyloučit zásahy i během Vánoc.”

Nebudeme vás unavovat tím, co vše ve Sněmovně zaznělo, jsou Vánoce a my vám je nechceme kazit. Ale selanka to nebyla - opoziční politici vládu osočují například z toho, že vzala lidem naději. A opakovaně žádala vládní představitele o jasné zpřesnění dalších kroků. Ty dosavadní se jí jeví jako chaotické „Kde je plán vlády, který máte pro následující měsíce? Nerespektujete vlastní systém, který jste vytvořili, nekompenzujete, nemáte očkovací strategii a všechno v této zemi bude řídit Andrej Babiš. Vzali jste lidem naději. A tu naději jim určitě nedáte tím, že prodloužíte o měsíc nouzový stav,” obul se do vlády předseda STAN Vít Rakušan.

Doma budeme

Ale buď, jak buď, Česko nouzový stav neopustí a naopak můžeme čekat další zpřísnění protiepidemických opatření. Podle systému PES je Česká republika již několikátý den na nejhorším, 5. stupni a na zlepšení to aktuálně nevypadá. Ministr Blatný se nechal slyšet, že bude požadovat tvrdý lockdown, a to bez výjimek. Otázkou je od kdy - dnes padlo ze strany ministra datum pátek 25. 12., ale teď v podvečer připustil i variantu neděle 27. 12. Jasno bude pravděpodobně zítra, kdy bude jednat vláda.

No, a na druhý svátek vánoční, tedy v sobotu 26. 12., by do republiky měly dorazit první vakcíny.

Podobné články

Doporučujeme

Další články