fb pixel
Vyhledávání

Na Oscarech to nevyšlo, Glóby to snesou: předávání prestižních filmových cen se proměnilo v happening rozzlobených žen

Letošní Glóby připomínaly spíš demonstraci naštvaných žen než předávání filmových ocenění.
Zdroj: Profimedia.cz

Zlaté glóby jsou po Oscarech asi nejprestižnějšími filmovými cenami. Letošní 75. ročník se nesl v duchu protestu proti sexuálnímu obtěžování a reagoval tak na kampaň MeToo, která v posledních několika měsících hýbe Hollywoodem, ale i zbytkem světa. Kromě plamenných proslovů hvězdní hosté na červený koberec nastoupili v černé barvě a i oceněné snímky se točí kolem žen a tíhy jejich životního údělu. Zní to záslužně, přesto měla celá záležitost pár ale.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 8.1.2018, 16:55

Rasismus netáhnul

Když se před dvěma lety část hollywoodských herců tmavé pleti naštvala, že na Oscarech chybí dost zástupců z řad Afroameričanů, vzbudilo to rozporuplné reakce. Kauzu rozdmýchala Jada Pinkett Smith, herečka, která je nejznámější jako manželka Willa Smithe a připojilo se k ní pár ještě méně profláklých tváří. Jada burcovala k bojkotu slavnostního ceremoniálu, nakonec ale většina pozvaných dorazila a moderátor večera, sám černoch, si z kauzy dělal legraci.

Rok na to se Akademie chytla na nos, nominovala pár rasově korektních jmen a filmů a byl klid. Tehdy prostě snaha udělat z jedné z nejvíc povrchních záležitostí společenskou agitku nevyšla. Letos ovšem privilegované celebrity konečně našly dostatečně všeobjímající téma, které mohou tomto směru pořádně vytěžit - kampaň MeToo, která souvisí se sexuálním obtěžováním.

Několik měsíců ostře sledovaná věc, která už stála místo a pověst několik lidí, se stala hlavním tématem 75. ročníku Zlatých glóbů. Pokračováním MeToo je totiž kampaň zcela nová, nazvaná Times´ Up. Iniciátorkami jsou právě hollywoodské herečky, náplní pak založení fondu, kam dámy samy přispívají, aby finačně podpořily oběti sexuálního násilí a pohlavního vykořisťování.

Černá, všude černá

Aby ukázaly, že drží za jeden provaz, domluvily se herečky, že přijdou všechny v černé. Symbolická barva outfitů měla zřejmě ukázat, že tohle už fakt není legrace. Poněkud problematické bylo vyznění gesta v případě, kdy se dámy sice vyfikly jak na funus, bohužel ale do modelů, z nichž jim lezly všechny přednosti - jako třeba v případě Mariah Carey - nebo které odhalily jejich spodní prádlo - to udělala Hailey Baldwin. V průhledné krajkové róbě, za kterou by se styděla i nejvykřičenější prostitutka, se proti objektifikaci ženského těla bojuje fakt těžko.

Vítězné filmy a seriály, leč všechny bezpochyby kvalitní, pak svým tématem zcela zapadly do atmosféry večera. Nejlepším dramatem se stal snímek o ženě, které zabíjí dceru a ona vezme spravedlnost do vlastních rukou. Nejlepším počinem v kategorii muzikál/komedie je Lady Bird o dívčím dospívání a komplikovaném vztahu s matkou.

Nejlepším seriálem se stal Příběh služebnice, antiutopické dílo podle stejnojmenného románu feministické autorky Margaret Atwood, sošku pro nejlepší televizní sérii mají Sedmilhářky, příběh manželek z luxusní čtvrti, které společnými silami porazí násilníka. I když kromě zmíněných byly ve všech kategoriích nominovány další ceněné kusy, v téhle náladě neměly třeba slaďárna Call Me By Your Name či historický Dunkerk šanci. Pardon, LGBT komunito a váleční veteráni, vy budete na programu zase někdy příště.

Momentálně je tedy otázkou, jak budou vypadat letošní Oscaři. Ideální by bylo, kdyby na to šli všichni opačně a konečně došlo na ten bojkot. Posledních pár ročníků už je vážně nuda a prázdný sál, to tu ještě nebylo.

Tady čtěte 5 velkých společenských témat roku 2018.

Podobné články

Doporučujeme

Další články