fb pixel Spencer Perceval: Jediný britský předseda vlády, který byl zavražděn – G.cz
Vyhledávání

Spencer Perceval: Jediný britský předseda vlády, který byl zavražděn

Zdroj: After Henry Warren - https://www.independent.co.uk/news/long_reads/spencer-perceval-prime-minister-britain-assassinate-kill-edinburgh-fringe-show-a8452746.html, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=98309073

Psal se 11. květen roku 1812, když byl v Londýně v předsálí Dolní sněmovny zastřelen šíleným Johnem Bellinghamem Spencer Perceval, britský premiér od roku 1809. Bellingham, který byl rozzuřen tím, že se mu nepodařilo získat vládní kompenzaci za válečné dluhy vzniklé v Rusku, se po atentátu okamžitě vzdal.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 11.5.2024, 11:15

Spencer Perceval

Spencer Perceval byl britským státníkem a advokátem, jenž byl od října roku 1809 až do svého zavraždění v roce 1812 premiérem Spojeného království. Stal se tak zvláštní a smutnou raritou britské historie, neboť byl jediným britským premiérem, který byl zavražděn.

Vzdělání získal na Harrow School a Trinity College v Cambridge, práva vystudoval v Lincoln’s Inn a advokátní praxi vykonával v Midlandu. Spencer Perceval měl před vstupem do Dolní sněmovny v roce 1796 výnosnou advokátní praxi, neboť se stal královským advokátem.

Politika

Do politiky vstoupil ve 33 letech. Byl pracovitý a organizovaný a od roku 1801 postupně zastával vysoké vládní funkce generálního advokáta a generálního prokurátora. Podporoval válku proti Napoleonovi a zrušení obchodu s otroky v Atlantiku, byl proti lovu, hazardu a cizoložství, štědře přispíval na charitu a rád trávil čas se svými třinácti dětmi.

V roce 1807 se stal kancléřem státní pokladny a tuto funkci zastával i poté, co se v roce 1809 stal ministerským předsedou. Jako premiér čelil Perceval finanční krizi, kterou v Británii vyvolala dlouhodobá účast země v nákladných napoleonských válkách.

Atentát

Politické nepřátele si získal také svým odporem k regentství prince z Walesu, který se později stal králem Jiřím IV. Přesto se celková situace postupně zlepšovala a počátkem roku 1812 se tak jeho pozice upevnila.

V květnu téhož roku byl však v předsálí Dolní sněmovny zavražděn Johnem Bellinghamem, obchodníkem, který měl z mnoha důvodů výhrady k Percevalově vládě. John Bellingham, ačkoli byl považován za nepříčetného, byl o týden později popraven.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články