fb pixel Hlasatel Alexander Hemala: Legendárního uvaděče České televize známe skoro půl století – G.cz
Vyhledávání

Hlasatel Alexander Hemala: Legendárního uvaděče České televize známe skoro půl století

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

V České republice pravděpodobně neexistuje nikdo, kdo by neznal tohoto legendárního televizního moderátora a hlasatele. Jméno Alexander Hemala je kultovní pojem, který vzešel z Československé televize. Poprvé vystoupil v roce 1973 jako hlasatel. V roce 2005 byla bohužel jeho funkce zrušena, a tak přešel do funkce režiséra denního vysílání. V neděli navíc oslaví 71. narozeniny.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 30.8.2023, 23:50

Půlstoletí na obrazovce

Všemi známý moderátor Alexander Hemala patří mezi ikony československého televizního éteru, o čemž nás přesvědčuje již od roku 1973, když začal pracovat v ČT na postu hlasatele. I když původně vystudoval žurnalistiku na Karlově univerzitě, tak jako novinář nikdy nepracoval. Díky svému specifickému hlasu si vybudoval pevnou pozici televizního hlasatele a moderátora. Po letech věrné práce se následně stal i jakousi ikonou, bez níž by nemohla Česká televize fungovat. To jsme si ovšem mysleli až do roku 2005, kdy byla jeho pozice zrušena.

Následně mu v České televizi byla nabídnuta pozice režiséra denního vysílání. Tuto práci bez váhání přijal. Kromě svých aktivit pro ČT je Saša Hemala v Česku známý i jako moderátor společenských akcí. Občas se navíc objeví i ve filmu, kde často hraje sám sebe v pozici redaktora nebo hlasatele. Fanoušci moc dobře vědí, že se pan Hemala v minulosti věnoval i práci v dabingu. Využíván je například jako hlas při úvodních titulcích nebo rádiový či televizní moderátor. Jeho hlas je totiž natolik specifický a zapamatovatelný, že když ho Češi uslyší, okamžitě si vybaví jeho obličej. Když budete svou práci dělat skoro 50 let, tak se k něčemu podobnému také dopracujete.

V roce 2006 vytvořil Alexander Hemala spot ve stylu Československé televize pro distribuční společnost Aerofilm, která ho využívá před promítáním svých filmů. Díky tomu se tak objevoval před každým vysílaným filmem v pražských kinech Aero a Světozor. V roce 2010 kývnul na nabídku ČT a stal se soutěžícím v soutěži StarDance…když hvězdy tančí, kterou bohužel nevyhrál. V roce 2014 dokonce půl roku uváděl pořad Receptář prima nápadů po zesnulém Přemkovi Podlahovi.

Před pár lety dostal geniální nabídku pro účinkování v reklamě pro videohru Doom, ke které natočil upoutávku. Ta se stala hitem na sociálních sítích. Zajímavé je na tom, že samotný Hemala o hře neměl ani ponětí, nicméně na základě referencí jeho dětí se dozvěděl, že se jedná o populární hru. Takže když se objevil v reklamě, získal si respekt u svých potomků.

Společně se Saskií Burešovou patří Alexander Hemala k absolutním legendám televizního vysílání. Sašovi samozřejmě přejeme všechno nejlepší k 71. narozeninám a doufáme, že nás svým příjemným hlasem bude těšit ještě dlouhá léta.

Podobné články

Doporučujeme

Další články