fb pixel Nezdařená krádež korunovačních klenotů z londýnského Toweru? Colonel Blood byl dopaden a za svou drzost obdarován – G.cz
Vyhledávání

Nezdařená krádež korunovačních klenotů z londýnského Toweru? Colonel Blood byl dopaden a za svou drzost obdarován

Zdroj: G. Scott - Images Online, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2079197

Dne 9. května roku 1671 byl při svém pokusu o krádež korunovačních klenotů z londýnského Toweru dopaden Thomas Blood, anglo-irský důstojník a samozvaný plukovník, z toho důvodů známý známý spíše jako „Colonel Blood“ či „plukovník Blood“.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 10.5.2024, 15:32

Colonel Blood

Thomas Blood, jenž byl během anglické občanské války členem parlamentu, byl po obnovení anglické monarchie v roce 1660 zbaven svého majetku v Irsku. V roce 1663 se postavil do čela spiknutí, jehož cílem bylo zmocnit se dublinského hradu stoupenců krále Karla II., ale spiknutí bylo odhaleno a jeho komplicové popraveni. Jemu se však podařilo uniknout zajetí.

V roce 1671 zosnoval bizarní plán na krádež korunovačních klenotů, které nechal Karel II. nově upravit, protože většina původních klenotů byla po popravě Karla I. v roce 1649 roztavena.

Krádež klenotů

Dne 9. května 1671 se Bloodovi v přestrojení za kněze podařilo přesvědčit klenotníka, aby mu vydal své pistole. Poté se ze stínu vynořili tři Bloodovi komplicové a společně vnikli do Domu klenotů. Byli však přistiženi při činu, když se nečekaně objevil správcův syn a stráž vyhlásila poplach.

Blood se ještě pokusil pokusil utéct s královskou korunou. Strážci Toweru však zadrželi a zatkli všechny čtyři pachatele a plukovník Blood byl předveden před krále.

Úspěch v neúspěchu

Na britského krále Karla udělala Bloodova drzost takový dojem, že ho nepotrestal, ale vrátil mu statky v Irsku a učinil ho členem svého dvora s roční penzí.

Plukovník Blood se stal barvitou celebritou po celém království a byl znám pro svou lstivost a zálibu v podvodnictví. Proto když v roce 1680 zemřel, muselo být jeho tělo exhumováno, aby se veřejnost a úředníci přesvědčili, že je skutečně mrtvý a nejde o jednu z jeho dalších lstí.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články