fb pixel Fake News, změny klimatu, Zeman (ano, pořád) a další velká témata, která budeme řešit v roce 2018 – G.cz
Vyhledávání

Fake News, změny klimatu, Zeman (ano, pořád) a další velká témata, která budeme řešit v roce 2018

V roce 2018 budeme řešit hlavně staro-nová témata. Kupříkladu Miloš Zeman a jeho prezidentování, to je prostě stálice.
Zdroj: koláž G.cz

Patříte k těm, kteří – silně traumatizováni posledními dvěma podivnými roky – věří, že 2018 bude konečně změnou k lepšímu? Musíme vás zklamat. Tak jako se v roce 2016 pořád dokola řešila uprchlická krize a v roce 2017 prezidentování a přešlapy Donalda Trumpa, bude mít i letošek několik hlavních témat a ani jedno z nich není zrovna příjemné. Co nám letos bude dělat nejhlubší vrásky?

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 5.1.2018, 12:55

1. Time’s Up

MeToo znáte, že? Time’s Up je pokráčko v režii vlivných žen z Hollywoodu, které celou kampaň o sexuálním obtěžování rozjely. Součástí novinky je i fond, do kterého už americké herečky, režisérky a producentky nasyslily 13 milionů dolarů (v přepočtu asi 272 milionů korun) – cílem je pomoci obětem MeToo, které nežijí v záři reflektorů.

2. Populismus

S obrovskou silou populismu se potýká celá Evropa, a Česko není žádnou výjimkou. Výsledky říjnových voleb ukázaly, jak snadno se dá národ opít rohlíkem – nebo spíš koblihou – a klidně si zvolí člověka, který je špinavější než horníkovy trenýrky. Čeká nás období, během kterého bychom měli konečně připustit, že strany a politici s pusou plnou líbivých, leč lichých slibů už fakt ne-e.

3. Fake News

Poplašné „fake news“ z neověřených zdrojů, často padající z úst velkých médií či výrazně viditelných osobností, to je prostě mor. Generální tajemník OSN António Guterres ve svém novoročním projevu vyhlásil nejvyšší stupeň nebezpečí pro celou planetu – s tím, že konflikty všude na světě se vyhrocují do extrému. Jestli je tu něco vyhrocené, je to jedině Guterres, který svá katastrofická stanoviska ničím nepodložil, za proslov ho zkritizoval i komentátor rakouského deníku Die Presse.

4. Změny klimatu

Že máme poslední šanci zachránit planetu, jsme slyšeli už několikrát, tentokrát to ale vypadá, že se k tomu vážně reálně blížíme. Podle velké studie World Wildlife Fund se počet zvířecích druhů na planetě do roku 2020 zmenší o třetinu. Americký kontinent se letos potýkal s několika ničivými přírodními katastrofami v rychlém sledu po sobě a to, že je uprostřed ledna u nás 11 stupňů nad nulou, to asi taky nebude jen tak, co?

5. Zeman

Česká specialita a stálice, na kterou je ohledně pravidelnosti skandálů naprostý spoleh. V souvislosti s prezidentskými volbami se to ani v roce 2018 nijak nezmění. Buď Miloš Zeman zvítězí a jeho odpůrci budou nesnesitelně prskat, nebo nezvítězí a prskat bude on. Tak či onak, přinejmenším ještě letos se ho minimálně jako tématu k hovoru určitě nezbavíme.

A tady 5 nových seriálů roku 2018, na které se těšíme.

Podobné články

Doporučujeme

Další články