fb pixel Miloš Zeman jako největší fanoušek novinářů? České sociální sítě překvapilo deep fake video s českým prezidentem – G.cz
Vyhledávání

Miloš Zeman jako největší fanoušek novinářů? České sociální sítě překvapilo deep fake video s českým prezidentem

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Svět internetu a sociálních sítí byl celé úterý na nohou, když se na internetu objevil proslov prezidenta ČR Miloše Zemana, ve kterém vyzýval k ochraně novinářů. Něco bylo na tomto videu velmi podezřelé a vzbuzovalo mnoho pochyb. Není divu, když se jednalo o pravděpodobně první české věrohodné deep fake video, které vytvořila filmová společnost HBO.

Martin Miko
Martin Miko 13.11.2019, 11:45

Zeman v deep fake videu

Co je to vlastně deep fake video? Jedná se o technologii záměny obličeje, kterou jsme dříve znali jen z pornografických filmů, avšak své využití si našla i ve světě dezinformací. Na internetu existují videa, ve kterých mají například bývalý prezident Barack Obama nebo ten současný Donald Trump proslovy, které ale ve skutečnosit nikdy nepronesli. Jak je to možné? Technologie deep fake dokáže zesynchronizovat zvukovou složku a obličej během dabingu a mnohdy nerozpoznáte, jestli se jedná o opravdické video nebo podvrh. Samozřejmě, že se je to neetické jednání, které může posloužit i velmi špatným věcem, například v rámci voleb napomoct některé straně. Neuvěřitelné na tom všem je, že lze napodobit i hlas.

Současné technologie z nás dokáží udělat na videu v podstatě kohokoliv. Klidně i českého prezidenta Miloše Zemana, o čemž nás přesvědčila společnost HBO, která v rámci kampaně na nový seriál Bez vědomí vytvořila poměrně věrohodné video, na kterém naše hlava státu opěvuje novináře. To na tom všem bylo nejvíce zarážející. Miloš Zeman totiž většinou mluví o českých novinářích v naprosto opačném kontextu. Video navíc celou dobu upozorňuje na to, že se jedná o podvrh, který vytvořila umělá inteligence.

V upoutávce totiž prezident Miloš Zeman hovoří a následně se promění v herce Jana Vlasáka. „Odolávejme vlivům, které nám slibují peníze a moc, a chraňme ty, kteří upozorňují na naše selhání. Státní zástupce, policejní vyšetřovatele či novináře,“ říká falešný Zeman ve videu. Ačkoliv se nové šestidílné špionážní drama Bez vědomí od režiséra Ivana Zachariáše bude týkat sametové revoluce v roce 1989, tak cílem tohoto deep fake videa mělo být spíš poukázat na to, jak současné technologie a internet dokáží rozmáznout stále se stěžující schopnost rozpoznat pravdu od lži.

Co říkáte na toto video vy? Samozřejmě, že není dokonalé a někteří z nás by ho jistě prokoukli, jenže ne každý má takové kritické a podezřívavé myšlení jako třeba právě vy. Je to nebezpečný nástroj, který by se po této ukázce dal snadno využít v cizí prospěch. Budoucnost médií se rýsuje hodně temně.

A zde vás překvapí, že ten pravý Miloš Zeman oslaví sametovou revoluci už o den dříve.

Podobné články

Doporučujeme

Další články