fb pixel
Vyhledávání

Měla kytička sněženek zakrýt střelnou ránu na hlavě? Smrt Jana Masaryka se bude znovu vyšetřovat

+ DALŠÍCH 7 FOTEK + DALŠÍCH 8 FOTEK

Sebevražda, nebo vražda? A pokud vražda, tak proč a hlavně - kdo? Smrt poválečného ministra zahraničních věcí Jana Masaryka dodnes není zcela objasněná. Nyní, po více než 70 letech, se možná potomek našeho nejváženějšího prezidenta dočká klidu a spravedlnosti. Státní zástupce totiž nařídil případ znovu otevřít.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 30.10.2019, 08:49

Příliš mnoho nejasností

Smrt syna T.G.M. a někdejšího československého ministra zahraničních věcí Jana Masaryka patří k nejznámějším neobjasněným kriminálním případům naší historie. Vyšetřována byla celkem čtyřikrát a ačkoliv ji poslední zkoumání, které probíhalo mezi lety 2001 a 2003, uzavřelo jako vraždu, pachatele nikdy nikdo neodhalil, a tak zůstává nedořešená.

Nyní ale svítá nová naděje: státní zástupce totiž nařídil znovu případ otevřít, a to na základě nově objevené nahrávky, na niž před časem upozornil ČRo Plus. Na dobovém zvukovém záznamu je zachycen policista Vilibald Hofman, který byl na místě činu jako jeden z prvních a který konstatuje, že se s tělem hýbalo.

„Potvrzujeme, že minulý týden vydal státní zástupce pokyn policejnímu orgánu Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu, aby se nově se objevivšími tvrzeními zabýval ve vztahu k dosavadním skutkovým zjištěním a aby v této věci provedl další potřebné úkony trestního řízení,“ řekl deníku Právo dozorující státní zástupce Michal Muravský.

Teorií a vysvětlení toho, co se s populárním politikem, který v únoru 1948 odmítl ustoupit komunistům, vlastně stalo, je hned několik. Některé dávají smysl, jiné působí dost vykonstruovaně. Dali jsme je přehledně dohromady a zhodnocení už necháme na vás...

1. Sebevražda? Těžko

Masaryka našli ráno 10. března ležet pod okny koupelny jeho bytu v Černínském paláci. Oficiální vysvětlení znělo jasně; ministr spáchal sebevraždu. Prý trpěl zneužíváním svého rodového jména, zmáhal ho bujarý životní styl, drogy, politické povinnosti a okolnosti doby. Jeho spolupracovníci mluvili o častých výkyvech nálad a depresích. Jenže...

9. března večer se Masaryk loučil se svým komorníkem slovy: "Tak Příhodo, zítra ráno v půl deváté! Děkuju a dobrou noc!“ Ještě předtím mluvil soukromě s prezidentem Benešem, bylo to na audienci polského velvyslance v Benešově vile. Podle svědků byl po rozhovoru Masaryk v dobré náladě, Beneš se naopak tvářil ustaraně - dedukce je tedy taková, že Masaryk žádal o požehnání/svolení emigrovat. V zahraničí na něj ostatně čekala jeho přítelkyně Marcia Davenport, se kterou měl plánovat svatbu.

Masaryk po sobě nenechal dopis na rozloučenou. V šuplíku měl velmi silné prášky na spaní - kdyby se chtěl zabít, proč by nevyužil jich? Jeho tělo se našlo v pyžamu oblečeném naruby a především ležmo na zádech, což pro sebevrahy, kteří ukončí život skokem, není typické. Věcí, co hovoří proti sebevraždě, je zkrátka strašně moc.

2. Noční vetřelci

Masaryk byl tedy spíše zavražděn někým dalším. Nejpravděpodobněji se jeví verze, že do jeho bytu v noci vnikl jeden či více vetřelců a ministra z okna prostě vyhodili. Že v bytě nebyl sám může dokazovat velký nepořádek, který tam zůstal, útočníci možná prohledávali jeho věci, možná s nimi Masaryk soupeřil. Karel Steinbach, lékař a Masarykův blízký přítel, v knize Svědek téměř století uvedl, že se v bytě komunistického funkcionáře Zdeňka Fierlingera během února setkal se čtyřmi nemluvnými mohutnými muži. Právě je s Masarykovou smrtí spojuje.

3. Kulka za ucho

Jan Masaryk byl do rakve uložen důstojně, ale s jednou zvláštností; politik měl za uchem kytičku sněženek. To rozdmýchalo spekulace o tom, že svazek býlí měl za úkol zakrýt ránu po kulce, kterou Masarykovi někdo prohnal hlavou. Na konci 90. let tuhle teorii zničil Masarykův tajemník Antonín Sum, který prohlásil, že květiny k zemřelému přiložil on. Ke stejnému aktu se ale přihlásilo několik různých lidí, to ale může být jen tím, že takové symbolické gesto by měl leckdo rád na svědomí.

4. Náhoda je blbec

Existuje i teze, že Masaryk z okna vypadl náhodou, ta je ale nejméně pravděpodobná, jelikož by politik nikdy nedopadl na to místo, na němž ho našli. Mluvilo se ale o tom, že uklouzl na římse během toho, co se svému vrahovi (nebo vrahům) snažil schovat, případně jim utéct. Do karet tomuto příběhu nahrává i fakt, že politika našli "se zašpiněnými kalhotami". Únik stolice značí smrtelný strach, který během snahy zachránit si život mohl Masaryka přepadnout a možná i ochromit do té míry, že spadl.

A tady se podívejte na 5 historických nesrovnalostí v životopisném filmu Masaryk.

Podobné články

Doporučujeme

Další články