fb pixel Haló! Tady New York! aneb Jak Hlas Ameriky zahájil vysílání do Ruska – G.cz
Vyhledávání

Haló! Tady New York! aneb Jak Hlas Ameriky zahájil vysílání do Ruska

Zdroj: Rhododendrites - Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=87634369

Se slovy „Haló! Tady New York“ zahájila 17. února roku 1947 americká rozhlasová stanice Hlas Ameriky (VOA) své první rozhlasové vysílání do Sovětského svazu. Vysílání VOA bylo důležitou součástí americké propagandistické kampaně proti Sovětskému svazu během studené války.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 17.2.2023, 15:00

Hlas Ameriky

VOA začal vysílat v roce 1942 jako rozhlasový program, jehož cílem bylo vysvětlit americkou politiku během druhé světové války a posílit morálku spojenců v Evropě, Asii, na Blízkém východě a v Africe. Po válce VOA pokračovala jako součást amerického propagandistického arzenálu studené války a byla zaměřena především na západoevropské publikum.

V únoru 1947 zahájila VOA své první ruskojazyčné vysílání do Sovětského svazu. V úvodním vysílání bylo vysvětleno, že VOA hodlá „poskytnout posluchačům v SSSR obraz života v Americe“. Většinu vysílání tvořily zprávy, reportáže o lidech a hudba.

Kus Ameriky v Rusku

Cílem bylo zprostředkovat ruským posluchačům „čistou a nezkreslenou pravdu“ o životě mimo SSSR. Hlas Ameriky doufal, že se tak „rozšíří základy porozumění a přátelství mezi ruským a americkým lidem“.

První pořad byl vcelku suchopárnou záležitostí. Velká část se týkala stručných shrnutí aktuálních událostí, diskusí o fungování amerického rozpočtu a politického systému a vzrušující analýzy „nové syntetické chemické látky zvané pyribenzamin“.

Hudba na programu byla eklektrická, od „Turkey in the Straw“ po „Night and Day“ Colea Portera. Kvůli špatnému počasí a technickým potížím byla navíc kvalita zvuku pro ruské publikum obecně špatná. Podle amerických představitelů v Sovětském svazu Rusové hodnotili program jako „dobrý“ .

Hudba spojuje

Vysílání VOA do Ruska se v průběhu let přece jen poněkud zlepšilo, především proto, že v něm stále větší roli hrála hudba. Američtí pozorovatelé zjistili, že chuť sovětského lidu na americkou hudbu, zejména jazz, je téměř neukojitelná.

Není jisté, kolik Rusů vysílání skutečně slyšelo, ale zprávy zpoza železné opony naznačovaly, že na mnoho pořadů VOA, zejména na hudební části, se každý večer netrpělivě čekalo. V 60. letech vysílal VOA na všech kontinentech v několika desítkách jazyků.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články