fb pixel Zkáza Zeppelinu L-4: Sněhová bouře zasáhla vzducholoď u dánského pobřeží – G.cz
Vyhledávání

Zkáza Zeppelinu L-4: Sněhová bouře zasáhla vzducholoď u dánského pobřeží

Zdroj: George Grantham Bain Collection - Library of CongressCatalog, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79581646

Večer 17. února roku 1915 se německá vzducholoď L-4 po prudké sněhové bouři zřítila do Severního moře poblíž dánského pobřežního města Varde.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 18.2.2023, 09:05

Zeppelin

Zeppelin, motorovou vzducholoď s pevným pohonem, vyvinul německý vynálezce Ferdinand Graf von Zeppelin v roce 1900. Ačkoli francouzský vynálezce postavil motorovou vzducholoď o několik desetiletí dříve, Zeppelinova pevná vzducholoď s ocelovou kostrou byla zdaleka největší vzducholodí, jaká kdy byla postavena.

Kapitán Zeppelinu L-4, hrabě Platen-Hallermund, a posádka 14 mužů dokončili rutinní průzkumnou misi u norského pobřeží při pátrání po spojeneckých obchodních lodích a vraceli se na základnu v německém Hamburku, když se rozpoutala sněhová bouře, která doslova bombardovala vzducholoď.

Zřícení

Posádka nebyla schopna ovládat vzducholoď tváří v tvář tak silnému větru, a tak zamířila k dánskému pobřeží, aby nouzově přistála, ale nedokázala dosáhnout břehu dříve, než se zřítila do Severního moře.

Dánská pobřežní stráž zachránila 11 členů posádky, kteří před havárií opustili loď a skočili do moře. Posléze byli převezeni do Odense jako vězni k výslechu. Čtyři členové posádky se pravděpodobně utopili a jejich těla nebyla nikdy nalezena.

Bombardování Británie

Měsíc předtím se L-4 zúčastnil vůbec prvního náletu na Británii v lednu 1915, kdy spolu s dalšími dvěma vzducholoděmi shodila bomby na města Great Yarmouth a King's Lynn na východním pobřeží Anglie.

Při náletu zahynuli čtyři civilisté, po dvou v každém městě. Zeppeliny měly pokračovat v ničení nepřátel Německa po několik následujících let války – v květnu 1916 bylo leteckými bombami zabito 550 britských civilistů.

Zdroj: History, Aviation Safety Network

Podobné články

Doporučujeme

Další články