fb pixel KOMENTÁŘ: Jestli chce vláda zvyšovat odvody živnostníkům, ať jim proplácí dovolenou a nemocenskou – G.cz
Vyhledávání

KOMENTÁŘ: Jestli chce vláda zvyšovat odvody živnostníkům, ať jim proplácí dovolenou a nemocenskou

Zdroj: Facebook.com - Petr Fiala

Pokud jste si mysleli, že středopravicová vláda Petra Fialy bude chtít podporovat drobné živnostníky a podnikatele a při vybírání daní se naopak zaměří spíše na „štíhlý“ stát bez zbytečných úředníků, korporace a zbytečné výdaje, tak jste na omylu. Podle serveru Seznam Zprávy to totiž vypadá na to, že se odvody během tří let zvýší o 60 %. Mají vůbec živnostníci v této zemi nějakou politickou stranu, kterou mohou volit?

Martin Miko
Martin Miko 16.2.2023, 13:35

Stát versus živnostníci

Víte, co je to gerontokracie? Podle Wikipedie se jedná o vládu starých, tedy o společenské uspořádání, kde rozhoduje „Rada starších“, a kde vůdcové jsou mnohem starší než většina ostatní dospělé společnosti. Tímto stylem se snaží vládnout i čeští politici minimálně poslední tři volební období. A Fialova vláda chce nyní ukázat, že není výjimkou. To, co dnes již bývalá opozice (ODS, TOP 09, Piráti atd.) posledních 8 let kritizovala na vládě Andreje Babiše, dnes sama předvádí. Uplácení důchodců a vydržování si státních úředníků se v tomto státě stalo normou.

Z osob samostatně výdělečně činných, které si samy řeší daně, práci, dovolenou i úspory na horší časy se má podle současných plánů Fialovy vlády stát otloukánek a dojná kráva. Místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková pro Českou televizi ve středu potvrdila, že v koalici je shoda o navýšení odvodů sociálního pojištění pro OSVČ, a jak píše server Seznam Zprávy, mělo by se během následujících let jednat až o 60% zvýšení. Tímto krokem hodlá vláda „zalepit“ aktuální stále valorizující se důchody, za což může vysoká inflace.

A co tímto krokem vláda Petra Fialy způsobí? Především tím odradí budoucí mladé a nové podnikatele, kteří raději půjdou do práce, než aby platili vysoké odvody za to, že je nečekají žádné výhody, jež mají oproti podnikatelům zaměstnanci. Vláda nejspíš zapomíná, že živnostníkům nikdo neproplácí dovolenou, nemocenskou ani podporu v případě nezaměstnanosti. Navíc tento krok může způsobit i navýšení nezaměstnanosti, takže místo toho, aby lidé platili státu, tak stát bude platit odvody jim na úřadu práce.

Dalším krokem živnostníků po zvýšení odvodů bude samozřejmě zvýšení cen za svoje výrobky a služby, protože odkud jinud mají peníze brát než od svých zákazníků? Logika naší pravice obírat svoje voliče, kteří přispívají do systému na rozdíl od státních zaměstnanců, kterých je čím dál víc, je naprosto do nebe volající.

Internetové diskuze ihned zaplnili naštvaní živnostníci, kteří jsou zoufalí z toho, že volili politické subjekty, které je následně chtějí „potopit“. „Vozit se po OSVČ? Jednodušší než si došlápnout na korporáty, že jo? To je fakt zlý sen tohle,“ stěžuje si živnostník na Twitteru. „Pro stát je lepší podnikající OSVČ, nebo bývalý podnikatel na pracáku?“ ptá se další. A takových reakcí naleznete tisíce.

Nezapomínejme na to, že v Česku máme přes milion živnostníků, přičemž asi 650 tisíc z nich jsou hlavní OSVČ. Trestáním svých voličů akorát vláda způsobí návrat Babiše k moci. A to si pište, že Andrej už natáčí doma video o tom, že takhle by se k živnostníkům nikdy nezachoval.

Podobné články

Doporučujeme

Další články