Lanďák žije!
Očekávaný eponymní filmový životopis Václava Havla, nebo spíše disidentské části jeho životní pouti, je dotočen. Režisér Slávek Horák poslední záběry pořizoval symbolicky 17. listopadu. Premiéra je plánována na léto 2020. Jakkoliv můžeme být nervózní z toho, jak bude vypadat výsledek, především jak moc snímek sklouzne k nekritickém patosu, s nímž jsme si zvykli bývalého českého prezidenta vnímat, jedno je jisté - s výpravou si tvůrci vyhráli.
Pokud si nejste jisti podobou Ani Geislerové s první dámou Olgou Havlovou, chápeme. Ale o tom, že Viktor Dvořák jako by Havlovi z oka vypadl, ale nemůže být pochyb. Nyní se představuje další člen ansámblu, na němž maskéři odvedli poctivý kus práce. Martin Hofmann, kterého momentálně můžete milovat v seriálu Bez vědomí (obdiv je schválen a velmi doporučen!), ve filmu ztvárnil legendárního herce, dramatika, disidenta a Havlova kamaráda Pavla Landovského.
Pavel Landovský se narodil 11. září 1936 v Havlíčkově Brodě. Původně se vyučil nástrojařem, po strojní průmyslovce se čtyřikrát pokoušel dostat na DAMU, vždy marně. Postupně se ale na divadelní prkna přeci jen dostal - a z nich už to byl na plátno jen krůček. Ve filmu zářil především v 60. letech, kdy hrál třeba v Ostře sledovaných vlacích nebo Markétě Lazarové. Po podpisu Charty 77 odešel do emigrace do Rakosuka a domů se vrátil až po revoluci.
„Temperamentní, odvážný a opravdový," popsal svou postavu Hoffman. Landovský, též zvaný Lanďák, patřil k nejvýraznějším českým hercům vůbec. I z malých rolí dokázal udělat velké. Pro jeho ostře řezanou tvář byl mimo jiné typický hustý knír. Ačkoliv jej herec často shazoval, většinou se k němu zase vrátil a zejména ve stáří se mu stal trvalým partnerem. Podívejte se do následující galerie, ať víte, na co se v Havlovi můžete těšit: