Pavel Landovský – G.cz
Vyhledávání

Pavel Landovský

Český herec, dramatik a disident Pavel Landovský se narodil 11. září 1936 v Německém Brodě. Zemřel 10. října 2014 ve věku 78 let v obci Kytín. 

Maturitu získal na strojní průmyslovce v Teplicích, kde také začínal s divadlem. Než se v polovině 60. let minulého století stal členem Činoherního klubu v Praze, prošel několika mimopražskými divadly. Věnoval se také psaní divadelních a rozhlasových her (Případ pro vesnického policajta, Hodinový hoteliér, Sanitární noc, Arest, Protentokrát zbohatnem, Noční linka a Objížďka).

V roce 1978 hrál v pražském Bytovém divadle Vlasty Chramostové ve hře Play Macbeth roli Makbetha.

Do širšího povědomí se dostal díky filmům. Hrál v oskarových Ostře sledovaných vlacích, dále pak v Markétě Lazarové a Svatbě jako řemen. Nejvíce proslul rolí Majora Terezakyho v Černých Baronech a sládka v Audienci Václava Havla. 

S Václavem Havlem hrál na divadle nejen v jeho Audienci, ale také se s ním angažoval v boji proti komunismu. Pavel Landovský byl signatářem Charty 77. Významně se přičinil o její zveřejnění. Landovský vezl 6. ledna 1977 ve svém saabu Václava Havla, Ludvíka Vaculíka a několik desítek obálek obsahující text charty. Všiml si, že je mu v patách StB a začal ujíždět. Na čas se mu podařilo pronásledovatele setřást a Havel mohl hodit obálky do poštovní schránky.

Landovský se dostal do spárů StB. Následovaly výslechy, zatýkání a v roce 1978 byl v rámci akce Asanace přinucen k emigraci.

28. října 2002 byl vyznamenám medailí Za zásluhy.