fb pixel Kulhánkovo ultimátum: Ministr zahraničí chce návrat našich diplomatů, jinak bude vyhošťovat ty ruské – G.cz
Vyhledávání

Kulhánkovo ultimátum: Ministr zahraničí chce návrat našich diplomatů, jinak bude vyhošťovat ty ruské

Zdroj: profimedia.cz

Čerstvý ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) se svým prvním činem v nové funkci dostal do zahraničních médií. Ve středu totiž ruskému velvyslanci Alexandrovi Zmejevskému oznámil, že pokud Rusko nevezme zpátky všech 20 vyhoštěných diplomatů z ČR, sníží počet ruských velvyslanců na úroveň českého velvyslanectví. To znamená na pouhých 5 lidí. Rusko na to má čas do dnešního poledne.

Martin Miko
Martin Miko 22.4.2021, 10:28

Nový ministr zahraničí to nemá lehké

„Netěší mě, že česko-ruské vztahy procházejí velmi těžkou zkouškou, ale není to vina ČR. Ruskému velvyslanci jsem dnes oznámil, že: Dáváme čas Ruské federaci do zítřka do 12:00, že umožní návrat všech našich vyhoštěných diplomatů zpět na velvyslanectví České republiky v Moskvě,“ napsal ve středu večer na twitteru čerstvě jmenovaný ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD), čímž na sociálních sítích vzbudil rozruch a okamžitě si získal náklonnost mnoha lidí. Na druhou stranu mluvit s Ruskem formou požadavků nemá perspektivu, reagoval na výzvu mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Nicméně s Kulhánkovým rozhodnutím se ztotožnil i premiér Andrej Babiš a prezident ČR Miloš Zeman, který bohužel k celému tématu stále mlčí, a my si doopravdy budeme muset počkat až na neděli.

Jednoznačná a jednomyslná podpora přišla i ze strany všech členských států EU, jak referovalo na svém twitteru Ministerstvo zahraničních věcí ČR.

Kulhánkovo ultimátum vyvolalo zájem i za hranicemi. Spočívá v tom, že pokud tak neučiní ruská strana, rozhodne se Ministerstvo zahraničí ČR snížit počet ruských velvyslanců na úroveň českého velvyslanectví v Moskvě, tedy na počet 5 lidí. O Kulhánkovi se píše hned v několika světových médiích, jež vývoj události v souvislosti s výbuchem muničních skladů ve Vrběticích bedlivě sledují. Pokud nevíte, o co jde, tak Česko reagovalo na teroristický útok ze strany GRU z roku 2014 vyhoštěním 18 pracovníků ruské ambasády, na což ruská strana zareagovala vyhoštěním hned 20 zaměstnanců české ambasády v Moskvě. Tím pádem je české velvyslanectví v Rusku, protože nedisponuje cca 120 zaměstnanci jako to ruské v Praze. Reakce Ruska byla podle Kulhánka naprosto nepřiměřená.

Na Kulhánkovo ultimátum zareagoval mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, který připomněl Putinův středeční tradiční projev, v němž ruský prezident říká, že nemá perspektivu s nimi komunikovat formou požadavků. Naproti tomu mluvčí ruského ministra zahraničí Marija Zacharová prohlásila, že postup Prahy nemá nic společného s diplomacií, a navíc ultimativní tón je ve vztahu k Rusku nepřípustný a následně dodala, že Moskva navrhuje Praze, aby si ultimáta nechala pro diskuzi s NATO. Poté rozhlasové stanici Vesti FM sdělila, že ve čtvrtek oznámí českému velvyslanci v Moskvě, jaké budou další případné kroky Ruska.

I když s Kulhánkovým ultimátem mnoho politiků napříč spektrem sympatizuje, tak to vypadá tak, že jsou si vědomi toho, že ruská strana nebude souhlasit. Na druhou stranu se jedná o logický krok ze strany Česka, protože Rusko vyhoštěním 20 velvyslanců v podstatě paralyzovalo naši ambasádu v Rusku.

Podobné články

Doporučujeme

Další články