fb pixel Slušný kluk Jakub Kulhánek: Kdo je muž, který má na postu ministra zahraničí nahradit Petříčka? – G.cz
Vyhledávání

Slušný kluk Jakub Kulhánek: Kdo je muž, který má na postu ministra zahraničí nahradit Petříčka?

Zdroj: Profimedia.cz

Náměstek ministra vnitra Jakub Kulhánek (ČSSD) by se měl stát příštím ministrem zahraničí a nahradit tak odvolaného Tomáše Petříčka. Ten byl pro předsedu sociálních demokratů Jana Hamáčka příliš liberální a sympatický, takže musel z kola ven. O Kulhánkovi díky Babišovi prozatím víme jen, že je to slušný kluk. Kdo je ve skutečnosti kandidát na ministra zahraničních věcí Jakub Kulhánek?

Martin Miko
Martin Miko 15.4.2021, 12:21

Kdo je nástupce Tomáše Petříčka?

Podle všech informací má nejpravděpodobnější kandidát na ministra zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) ve čtvrtek plné ruce práce. Zatímco dopoledne jednal ve Strakově akademii s předsedou vlády Andrejem Babišem, tak odpoledne ho v Lánech přijme prezident Miloš Zeman. Po odvolání dosavadního ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka se totiž zdá, že Kulhánek je jediným adekvátním nástupcem za odvolaného politika, jenž byl pro současné směřování ČSSD příliš liberální a sympatický opozici. Nicméně Babišovi se Petříčkův nástupce očividně zamlouvá podle toho, jak se o něm vyjádřil. „Jakuba Kulhánka znám osobně, zahraniční politice se věnuje od studentských let a určitě na to má předpoklady,“ řekl Babiš na potenciálního ministra zahraničních věcí. Nicméně po jejich dopolední schůzce se Kulhánek raději novinářům vyhnul. Zřejmě aby nemusel na všechno odpovídat dvakrát, takže je více než jisté, že se vše dozvíme až po schůzce s Milošem Zemanem.

Jakub Kulhánek bude mít za úkol to „doklepnout“ do letošního podzimu a s velkou pravděpodobností je jedním z požadavků to, aby šel více na ruku prezidentovi Zemanovi v souvislosti s některými zahraničními otázkami, které se týkají například neověřených vakcín Sputnik V z Ruska nebo dostavby Jaderné elektrárny Dukovany. Petříček si totiž výsostně nepřál, aby se na tomto projektu podílela ruská firma Rosatom, před níž nás varovaly dokonce i tajné služby. Původně se měl sice stát příštím ministrem zahraničí současný ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), jenže ten nakonec odmítl. A tak to zbylo na Kulhánkovi.

„Jakub Kulhánek bude dobrým ministrem zahraničních věcí. Studoval na prestižní americké univerzitě, působil jako náměstek MZV, MO, i MV a je držitelem prověrky NBÚ na stupeň přísně tajné, na rozdíl od celé řady těch, kteří do něj teď kopou...,“ napsal na svém twitteru vicepremiér Jan Hamáček, aby vyjádřil podporu příštího ministra zahraničí. A proč do Kulhánka někteří lidé kopou? Protože v minulosti působil jako externí pracovník čínské státní společnosti CEFC Europe, což podle opozice i nezávislých expertů může představovat bezpečnostní riziko.

Pro CEFC vykonával pozici externího konzultanta, přičemž se primárně věnoval analýze investičních projektů a regulačnímu prostředí v rámci Evropské unie.

A co dělal Jakub Kulhánek v posledních letech? Tento muž patří k nejbližším kolegům současného vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka. Od roku 2018 totiž působí jako jeden z jeho náměstků, zatímco v minulosti patřil k jeho parlamentním poradcům. Kulhánek však disponuje i zkušenostmi z Ministerstva obrany z dob Martina Stropnického, pro něhož vykonával totožnou pracovní pozici. Zúčastnil se tak například služby v diplomacii v roce 2015, když byla unesena pětice Čechů v souvislosti s kauzou Aliho Fajáda, který obchodoval se zbraněmi. V roce 2017 se pro změnu stal součástí týmu, jenž připravoval tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotku na cestu do USA.

Kulhánek stál po boku jiných sociálních demokratů. V minulosti byl stejně jako Petříček asistentem pražského politika Miroslava Pocheho (ČSSD). Co se týče vzdělání Jakuba Kulhánka, tak vystudoval mezinárodní vztahy na UK v Praze a následně získal titul magistra na Georgetownské univerzitě ve Washingtonu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články