fb pixel KOMENTÁŘ: Daniel Landa protestoval vždycky, jenom teď má konečně proti čemu – G.cz
Vyhledávání

KOMENTÁŘ: Daniel Landa protestoval vždycky, jenom teď má konečně proti čemu

Zdroj: By Petr Grambal - http://grambal.cz/galerie/landa_boure_ostrava/gallery.html, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4075454

Ve hře Afrika představilo Divadlo Járy Cimrmana univerzální dialog použitelný v kterémkoli místě kterékoli hry. Jmenoval se Jmelí. A když přijde řeč na protestsongy, burcující proslovy a petice, Blanický manifest Daniela Landy je přesně takovým Jmelím.

Jan Studnička
Jan Studnička 7.1.2021, 14:24

Blanický manifest

V úterý zavítal do sněmovny vrchní český čaroděj Daniel Landa a zaklínal vládní protiepidemická opatření. A nešel si tam jen tak zanadávat z ulice, přinesl s sebou sedmnáct tisíc fyzických podpisů svého Blanického manifestu. To, že jde o fyzické podpisy, rád zdůrazňuje, protože mají zcela nepopiratelně větší váhu než petice elektronické. A co že to těch sedmnáct tisíc lidí podepsalo?

Samotný Blanický manifest je vlastně takovým obecným a, jak už to má Landa ve zvyku, zbytečně epickým vyjádřením nespokojenosti nad tím, jak vláda zvládá epidemii koronaviru. Trochu ironicky je tam dost Husů a Jana Husa (samozřejmě), ale žádná zmínka o Blanických rytířích, od nichž si manifest půjčuje jméno.

Jako promo téhle akce vydal Landa před čtyřmi dny stejnojmenný song. Na YouTube už má tenhle bigbeatový protestsong přes půl milionu zhlédnutí. A není se čemu divit - černokněžník Landa táhnul vždycky a teď má s sebou navíc Pepu Vojtka od Kabátů, Františka Černého z Čechomoru nebo Divokýho Billa Václava Bláhu. Pravděpodobně by se tihle pánové běžně neobjevili na featu s exOrlíkem, ale v nastalé situaci si chtějí do opatření rýpnout všichni.

A Landův song je v tomhle poměrně bezpečný. Jak pro G.cz řekl literární publicista Štefan Švec: „Text je tak obecný, že by se pod něj dal schovat jakýkoli program. Od anarchistické federace přes tatcherovskou utopii až po koncentráky. Je to takové obecné naštvání, v podstatě se dá použít proti jakékoliv vládě a jakémukoliv režimu v jakékoli době.

Zpívání na barikádách bez barikád

V úterý byl ve sněmovně Landa o něco konkrétnější. Odmítal represivní opatření, vyžadoval dobrovolnost při očkování a volal po rozvolňování. Padaly výrazy jako „virový protektorát“ a „zatímco sledujete první linii, hoří Vám v týle“. A nemůžete Landovi upřít, že to se slovy umí. Zároveň si ale držel svou středovou pozici, tedy dal jasně najevo, že není ani „antirouškař“, ani „svědek Covidův“, ať už to druhé znamená cokoli. Podobně jako s manifestem nebo písní by se i pod jeho projev na půdě parlamentu dalo schovat ledasco.

Celkem nepřekvapivě na Landův manifest reagoval jak Andrej Babiš, tak jeho vicepremiér a vícenásobný ministr Karel Havlíček. A to proto, že ANO ví nejlépe, jak nebezpečný může být člověk, který neříká nic konkrétního, ale umí to zabalit do marketingově líbivých frází.

Co z Blanického manifestu vyroste, těžko říct. Důležité je ale vypíchnout jedno. Landa se na tuhle chvíli připravoval celý svůj život. Nejdřív bojoval za bílou Evropu, potom tak nějak proti všemu, pak s kohoutem proti korupci, posléze po boku lesních elfů proti skřetům z Mordoru (nebo co), a teď má konečně něco hmatatelného, proti čemu se může bouřit. Nezapomeňte, že Landa vydal píseň s názvem Protestsong už v roce 2004. Lze jen velmi těžko odhadovat, proti čemu se tehdy dalo protestovat. Proti první řadě SuperStar, asi. Teď je situace jiná. A bude zajímavé sledovat, jestli to jako vždy vyhučí naprázdno, nebo ne.

Podobné články

Doporučujeme

Další články