fb pixel Covidem už se nakazilo tři čtvrtě milionu Čechů, minulý týden jsme měli nejhorší čísla vůbec – G.cz
Vyhledávání

Covidem už se nakazilo tři čtvrtě milionu Čechů, minulý týden jsme měli nejhorší čísla vůbec

Zdroj: By Czeva - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90104310

Právě teď je v Česku sto dvacet tisíc nakažených, celkově jich bylo sedm set šedesát tisíc a PES se drží na pátém, tedy nejvyšším stupni. Za minulý týden jsme dokonce měli nejvyšší počet nakažených na milion obyvatel. A nemyslíme za dobu pandemie u nás, myslíme na světě.

Jan Studnička
Jan Studnička 5.1.2021, 12:06

Nakažených na milion

Když se Britové loni na jaře rozhodli, že půjdou cestou stádní imunity a pak jim pandemie bouchla do ksichtu, všichni jsme se jim vysmívali. Teď máme v Česku nejvíce nakažených na milion obyvatel na světě a víte co? Britové se aspoň do své první krize dostali vědomě, zatímco my jsme do ní napochodovali pozpátku jako neschopná jelita.

V týdnu na přelomu roku 2020 a 2021 jsme měli v průměru 932 osob nakažených covidem na milion obyvatel. Ve Spojených státech, které jsou světově brány jako odstrašující příklad toho, jak by se měla nákaza zvládat, měli “pouhých” 644. Budiž nám útěchou, že aspoň víme, jak se na špici tohohle žebříčku chovat, už v říjnu jsme byli na třetím a čtvrtém stupni.

Fialový PES

Protiepidemický systém PES tak zůstává na fialových příčkách. Dnes jsme znovu na čísle 89. Může za to hlavně fakt, že se koronavirus šíří mezi lidmi nad pětašedesát let. Nejhůř je na tom Pardubický kraj se skórem 94, nejlépe Jihočeský a Plzeňský se 76. Praha tradičně patří mezi lepší s osmdesátkou. Ministerstvo zdravotnictví dnes má oznámit opět nový způsob vypočítávání skóre.

Zoufalá epidemiologická situace v republice je bezpochyby vinou vlády. Nedokáže včas reagovat a tvrdohlavě se odmítá podřizovat svým vlastním pravidlům. Samozřejmě je tady validní argument, že situace je zoufalá i přesto, že se pohybujeme v nejvyšším stupni opatření, což naznačuje, že občané na opatření prostě… kašlou. Ale za nedůvěru ve vládní opatření může zase a jedině samotná vláda. Díky tomu se nyní pohybujeme v tragickém limbu, kde máme nejhorší čísla na světě, ale zároveň všichni krachují.

Tři čtvrtě milionu nakažených

Jenom včera potvrdily testy téměř třináct tisíc nově nakažených a od začátku pandemie už se nakazilo sedm set šedesát tisíc lidí. Tři čtvrtě milionu lidí. Právě teď je v Česku sto dvacet tisíc infikovaných a necelých sedm tisíc nakažených leží v nemocnici. S prokázaným Covidem zatím u nás zemřelo dvanáct tisíc lidí.

Většina se z nemoci zotaví, ale nutno říct, že stále nové a nové zprávy o tom, co covid v těle zanechává, jsou alarmující. Poškozené fungování mozkových cév, neustálá dušnost, nálezy na srdci, na plicích, poruchy erekce… Jestli takhle budeme pokračovat, taky z nás brzy může být nejimpotentnější národ na světě.

Podobné články

Doporučujeme

Další články