fb pixel KOMENTÁŘ: Andrej Babiš zkouší způsob, jak mít nouzový stav bez nouzového stavu – G.cz
Vyhledávání

KOMENTÁŘ: Andrej Babiš zkouší způsob, jak mít nouzový stav bez nouzového stavu

Vláda Andreje Babiše přišla s plánem, jak prodloužit nouzový stav bez toho, aniž by prodlužovala nouzový stav. V dynamickém aktuálním stavu legislativní nouze chce nechat převést pravomoci pro držení ochranných opatření proti koronaviru na ministerstvo zdravotnictví. Ministerstvo zdravotnictví by se pak mohlo samo rozhodnout, kdy povolí uzdu opatření. Ministerstvo zdravotnictví Adama Vojtěcha. Za ANO.

Jan Studnička
Jan Studnička 29.4.2020, 13:38

Vláda oblečená, neoblečená

Hnutí ANO bylo vždycky takovou politickou chytrou horákyní. V roce 2011 přijelo pravicové nepravicové, levicové nelevicové, s kampaní zaměřenou na pracující lid, ale ve skutečnosti nápomocné miliardářům. Nebo minimálně jednomu miliardáři. A teď, v době krize, roztáčí Andrej Babiš svůj Schrödingerův politický kompas zase.

Na včerejším jednání Poslanecké sněmovny vláda tlačila na to, aby se prodloužil nouzový stav, díky kterému může vláda vydávat opatření podle krizového zákona. Sám Babiš tvrdí, že původně prodlužovat nouzový stav nechtěl, protože, jak rád připomíná, Česko zvládlo první nápor nemoci Covid19 příkladně. Ale žádost jeho vlády je prý ovlivněna rozhodnutím pražského městského soudu z minulého týdne, který zrušil hned čtyři vládní opatření jako nezákonná. Vládní návrh tedy zněl: nouzový stav až do 25. května. V té době má totiž končit většina opatření podle experty sestaveného rozvolňovacího plánu.

Proti byla hlavně pravicová opozice, která naopak chtěla stanovit konec nouzového stavu na 7. května. A nakonec, pozor, nakonec prošel kompromis, který stanovil konec nouzového stavu na 17. května, a který navrhla KSČM. Schválně nám můžete napsat do komentářů, jak se vám žije v zemi, kde musí komunisté navrhovat kompromis… a ten kompromis se schválí.

Bezva zkratka

Ale jen pár hodin poté, co tohle rozhodnutí padlo, přišla vláda se skvělým plánem, jak obejít rozhodnutí Parlamentu. A sice navrhnout novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, která by zjednodušeně řečeno převedla všechna ochranná opatření, které vláda získává nouzovým stavem, na ministerstvo zdravotnictví. Tedy do rukou Adama Vojtěcha za ANO.

Dneska ráno řekl Babiš novinářům, že by chtěl novelu představit příští týden v pondělí a hned v úterý by se projednávala v Parlamentu za stavu legislativní nouze, což je v podstatě mechanismus, jak nechat projít zákon nebo novelu legislativním procesem výrazně rychleji.

Za zmínku stojí i to, že tenhle premiérův krok je pravděpodobně posvěcen i z Hradu. Jednak Miloš Zeman z principu podporuje všechny kroky svého (po většinu času) oblíbeného premiéra, jednak měl Babiš se Zemanem včera během jednání Poslanecké sněmovny pracovní schůzku v Lánech. A je dost možné, že tenhle rázný a někdo by řekl odvážný politický tah vymysleli spolu. Ostatně podobnými manévry býval Miloš Zeman ve svých nejlepších letech známých. Vždyť i ta fotka, kterou si na jednání pořídili a kterou dával na svůj twitter prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček úplně křičí: “A JE TO!”

Jestli téhle depresivní verzi Pata a Mata jejich krok vyjde, těžko říct. Vláda má na jednání v legislativní nouzi podle všeho právo, ale už teď se ozývají hlasy, které něco takového odmítají. Hlavně proto, že na vydávání ochranných opatření vláda najednou nebude potřebovat posvěcení Poslanecké sněmovny. “Ministerstvo zdravotnictví nesmí mít tlačítko k vypnutí země,” řekl například Zbyněk Stanjura, předseda poslaneckého klubu ODS. A i kdyby to vládě klaplo, pořád nemá vyhráno, protože Ústavní soud má tendenci tyhle, v legislativní nouzi schválené, srandy rušit.

Podívejte, je naprosto legitimní debata o tom, zda rozvolňovat nebo nerozvolňovat, pokud ano, jak rychle a podobně. Ale veškerou pravomoc v rukou jedné instituce, navíc instituce řízené Andrejem Babišem, to zavání průšvihem. Pokud je vláda tak rychlá a pružná v projednávání novel, ať v polovině května rychle a pružně projedná prodloužení nouzového stavu, bude-li to třeba.

Ale demokratická debata a pojistky jsou důležité. Dokonce i ve státě, kde musí komunisté navrhovat kompromisy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články