fb pixel Česko i nadále v nouzovém stavu a Babiš musel před poslanci přiznat pochybení! – G.cz
Vyhledávání

Česko i nadále v nouzovém stavu a Babiš musel před poslanci přiznat pochybení!

Zdroj: www.vlada.cz

V Poslanecké sněmovně bylo dneska pořádně rušno. Vláda Andreje Babiše žádala poslance o prodloužení nouzového stavu, a to do 25. května. Celodenní jednání bylo bouřlivé, opozice rozhodně pro takto dlouhou dobu nebyla a premiér musel uznat chybu! Světe div se! Jak to tedy celé dopadlo? Nouzový stav v Česku trvá, a to do 17. května.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 28.4.2020, 20:08

Česko v nouzovém stavu zůstává i nadále, a to do neděle 17. května. Pro prodloužení do tohoto data hlasovalo 54 z celkem 101 přítomných poslanců. Termín 17. květen byl návrh komunistů, kteří současnou vládu Andreje Babiše tolerují. Než se ale naši zákonodárci k tomuto závěru dobrali, předcházela tomu smršť tiskových konferencí a více či méně plamenných vystoupení přímo na půdě Poslanecké sněmovny. Poslanci se u řečnického pultu střídali po celý den.

Chybička se vloudila...

Premiér Andrej Babiš před poslance předstoupil dnes krátce po desáté hodině dopoledne. Hned na úvod své řeči zdůraznil, že věřil, že už znovu o prodloužení nouzového stavu žádat nebude. „Věřil jsem, že Sněmovnu už nebudu muset žádat o další prodloužení nouzového stavu, a to hlavně proto, že si myslím, že naše země pandemii zvládla jako jedna z nejlepších v EU,” sdělil poslancům doslovně premiér Andrej Babiš. Dodal také, že žádost je ovlivněná rozhodnutím pražského městského soudu z minulého týdne. Zároveň se Babiš hned nezapomněl pochválit. „Díky opatřením, která jsme zrealizovali, nenastaly žádné katastrofické scénáře a nebyli žádní mrtví v mrazicích boxech,” prohlásil a upozornil také na to, že Česko musí být připravené na druhou vlnu koronavirové nákazy. A musel si také (alespoň lehce, no) posypat hlavu popelem – což jistě nečinil ministerský předseda úplně rád – kvůli soudnímu rozhodnutí z minulého čtvrtka, kdy soud konstatoval, že část vládních nařízení vydaných pod zákonem o ochraně veřejného zdraví je nezákonných. Vláda tak následně nařízení přesunula pod krizový zákon, který funguje pouze v době vyhlášení nouzového stavu. A zde je i zakopaný pes. Pokud by Sněmovna nouzový stav neprodloužila, velká část nařízení by skončila de facto okamžitě. Premiér tento fakt okomentoval: „Asi jsme měli formálně postupovat podle krizového zákona, jak řekl soud. My jsme jeho rozhodnutí respektovali. Vláda to následně ihned opravila.“

Klidná schůze to nebyla

„Datum, kdy skončí nouzový stav, je datum, kdy budou rozvolněna všechna opatření,“ řekl poslancům ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček, který je zároveň šéfem Ústředního krizového štábu. Nouzový stav se ale vládě rozhodně neobhajoval snadno. Jednotlivá politická uskupení nebyla názorově jednotná. ODS chtěla například prodloužení pouze do 7. 5., lidovci na deset dnů, Pirátům se také nouzový stav další měsíc nelíbil a TOP 09 se netají tím, že mu nefandila a nefandí vůbec. Podporu na měsíční prodloužení tak předem deklarovali komunisté, což asi vlastně nikoho nepřekvapí. Nakonec ale i oni přišli s návrhem jiným, který nakonec zvítězil.

Co ale zaznívalo Sněmovnou celkem hlasitě a opakovaně bylo to, že poslanci chtějí, aby kabinet předložil další kroky, jak bude postupovat dál. A samozřejmě padla i ono magické sousloví doby koronavirové "ochranné pomůcky a jejich nákup." Jasně to vyjádřil předseda Pirátů Ivan Bartoš, který řekl: "Je zcela nezbytné, aby vláda složila veřejnosti účty k nákupům ochranným pomůckám, a to zcela transparentně na stránkách ministerstva." A my s ním v tomto směru souhlasíme, protože bychom se také rádi dozvěděli, jak to s některými těmi dodavkami bylo, a co tedy ta Čína, jak moc nám opravdu pomohla a kolik nás ta pomoc vlastně stála. Dobré účty dělají dobré přátelé, že? To už říkaly naše babičky. Vlastně to potvrdil i Andrej Babiš, když ve svém vystoupení ještě řekl, že požádá Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), aby zkontroloval veškeré nákupy v době nouzového stav. „Jde o to, aby nebyl pochybnosti o tom, že to proběhlo transparentně a objektivně vzhledem k situaci.” Tak mu zkusíme pro jednou věřit, když je pořád ten nouzový stav.

Podobné články

Doporučujeme

Další články