fb pixel
Vyhledávání

Když nebylo Spotify, byly walkmany. Přenosné hudební přehrávače nám umožňují neslyšet stupiditu okolí od 70. let

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Možnost vzít si hudbu s sebou a zároveň ji poslouchat soukromě – to umožnil Walkman, vpravdě geniální vynález společnosti Sony, který světlo světa spatřil v roce 1979 a vydržel na něm až do roku 2010. I když už se nevyrábí, tuhle retro krabičku má určitě ještě řada z nás doma. Tak kdo z vás ho v mládí tahal, co?

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 21.6.2020, 12:12

Soundtrack k životu

Nazout boty, nasadit sluchátka a vyrazit do víru velko/maloměsta, aniž byste museli poslouchat bezdomovce na zastávce či rozjívenou mládež v tramvaji. Štít, jenž vás chrání před nevyžádaným balením nebo nabízením letáků. Pomůcka, na kterou se můžete vymluvit, protože „jste neslyšeli, pardon“. Navíc, máloco dokáže po ránu nakopnout tak jako poslech oblíbené písničky. Přenosné hudební přehrávače jsou skvělá věc, která nám ulehčuje život od konce 70. let 20. století. Dnes většina z nás využívá aplikaci Spotify v chytrých telefonech, ale není to tak dávno, kdy jsme ještě tahali „empétrojky“. A předtím discmany. A ještě předtím walkmany.

Nápad na přenosný hudební přehrávač, do kterého by se navíc dala zapojit sluchátka, se začal pomalu rodit ve druhé polovině 60. let. Tehdy se na trh dostaly kazety s nahraným obsahem. To lidem umožňovalo poslouchat je na domácím stereu nebo v autě, ačkoliv vinyly byly ještě dlouho favority. Pak přišel Ibuka Masaru, jeden ze spoluzakladatelů japonské firmy Sony, s myšlenkou, že ho nebaví tahat s sebou na pracovní cesty velký přístroj na nahrávání, aby mohl poslouchat hudbu. Před dnes už bývalým šéfem firmy Norio Ogou nadhodil nápad, že by bylo dobré vymyslet přístroj na přehrávání kazet v kapesní velikosti a ideálně se vstupem na sluchátka, aby mohl uživatel poslouchat hudbu soukromě.

To dalo vzniknout prototypu přístroje značky Walkman, který měl hranatý černo-stříbrný obal. Na trh vstoupil 1. července 1979 a stál v přepočtu asi 150 dolarů. Sony počítala s tím, že za první měsíc prodeje si nový vynález pořídí zhruba 5 tisíc lidí. Inu, ve skutečnosti to bylo desetkrát tolik. Z přístroje, jenž lidem v podstatě umožnil doplnit svůj každodenní život o jakýsi soundtrack, se stal okamžitě hit. Jako oficální Walkman se prodával pouze v Japonsku, v zahraničí byl k mání pod názvy jako Soundabout, Freestyle či Stowaway. Označení walkman se pro něj vžilo, ačkoliv s postupem let jej začaly nabízet i jiné společnosti.

Jak víme, kazety postupně přeci jen vytlačily vinyly, které jsou v současnosti spíše sběratelskou retro záležitostí. Ale ani ony nevydržely věčně. Po nich přišla CDčka, a tak walkmany nahradily discmany. Ty potom vystřídaly mp3 přehrávače, posléze se objevily iPody a dnes většina z nás hudbu venku poslouchá přes Spotify nebo jinou službu na svém smartphonu.

Ke 40. výročí společnost Sony představila limitovanou edici přístrojů s bluetooth a wi-fi, ale v roce 2010 je definitivně přestala vyrábět. A i když se dají koupit i nové, dnes je seženete hlavně v bazarech. To, co bylo ve své době nevídaným výdobytkem moderní techniky, je dnes už jen roztomilou vzpomínkou. Nosili jste taky walkman? A co jste nejraději poslouchali? Nás to chytlo v útlém věku, takže si vybavíme Svěráka s Uhlířem a možná něco jako šmoulí letní super disco show.

Podobné články

Doporučujeme

Další články