fb pixel Víla smrti Banshee: Mytologická bytost, která se narodí jednou za 250 let – G.cz
Vyhledávání

Víla smrti Banshee: Mytologická bytost, která se narodí jednou za 250 let

Zdroj: Wikimedia Commons/Michael1010, CC BY-SA 4.0

Každý národ má ve své kultuře a mytologii vlastní typ nadpřirozené bytosti nebo zvířete, které oznamuje příchod smrti. U Irů a Skotů tuto roli plní víla Banshee, která předznamenává smrt svým kvílením a pláčem.

Martin Miko
Martin Miko 28.5.2024, 17:25

Příšera, která hlásí smrt

Osudová víla se obvykle zjevuje ve třech různých podobách. Nejčastěji je to krásná dívka s dlouhými bílými vlasy, bledou pletí a světle šedými šaty. V této podobě ji můžeme spatřit v lese, kolem bažin nebo poblíž domu umírajícího člověka. Její kvílení je nesnesitelné a doprovází ho usedavý pláč.

Další variantou je její zjevování u menších vodních toků, kde pere zkrvavené šaty osoby, která brzy zemře. Někdy se mění ve stařenu v černém. Jindy se zase přemění v malé zvíře, jako je například hranostaj, lasice nebo vrána. V Irsku jsou všechna tato zvířata považována za spojence se smrtí. Proto u Irů budí respekt.

Podle mnohých legend se Banshee rodí jednou za 250 let. Znakem, podle kterého se pozná, je především vyrytý symbol na nártu, který připomíná blesk. V období dospívání začíná mít budoucí Banshee živé noční můry o smrti svých blízkých. Slýchává zvuky, které nikdo jiný neslyší, a dokáže vycítit přítomnost mrtvých duší, což se projevuje jako závan větru nebo průvan.

Postupně se z ní stává outsider v rodině, protože se chová jinak než ostatní. I vzhledově se výrazně odlišuje – má zelené oči s výrazným žlutým plamínkem kolem zorniček a tmavě hnědé nebo černé vlasy. Často upadá do stavů strnulosti, kdy zírá na jedno místo a nevnímá okolí. Její povaha je spíše plachá, ale pokud se jí někdo pokusí ublížit, může reagovat násilně, což může vést ke krveprolití.

V průběhu dospívání se její zvláštní schopnosti a chování stávají výraznějšími. Noční můry a sluchové halucinace jsou intenzivnější a její schopnost vnímat mrtvé duše ji odlišuje od běžných lidí. Tato izolace a odlišnost způsobují, že se z ní stává černá ovce nejen v rodině, ale i v širší komunitě. Když se plně rozvine jako Banshee, její role jako věstitele smrti je nepopiratelná a její přítomnost začíná být vnímána jako předzvěst tragédie.

Banshee se objevuje nejen v irských pověstech, ale také ve fantasy románech a hrách. Například v cyklu Úžasná Zeměplocha od Terryho Pratchetta a v sérii Zaklínač od Andrzeje Sapkowského. Ray Bradbury napsal povídku s názvem Banshee. Také se objevila v televizním seriálu Čarodějky. Britská post-punková skupina Siouxsie and the Banshees byla inspirována postavou banshee. V dnešní angličtině se slovo banshee používá jako synonymum pro smrtku.

Zdroje informací:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Banshee

https://www.britannica.com/topic/banshee

https://moriartys.ie/blog/2022/10/25/legend-of-the-banshee/?v=928568b84963

Podobné články

Doporučujeme

Další články