Provoz OSA vyjde téměř na 150 milionů ročně
Vybrané finance však kromě autorů živí dle údajů z roku 2016 celkem 151 zaměstnanců, kteří zajišťují výběr poplatků a další administrativu, která je s OSA spojena. Celkové náklady na provoz organizace byly přes 142 milionů korun, což představuje režijní zatížení kolem 14 %. Z celkového počtu 151 zaměstnanců je jich 22 v terénu. Zaměstnanci v terénu jsou rozděleni do regionů, kde mapují koncerty, kulturní akce a kontrolují, zda-li provozovny platí za radiopřijímače či reprodukovanou hudbu.
Objem vybraných peněz každoročně stoupá v řádech desítek milionů
V meziročním porovnání se každým rokem vybere na poplatcích o desítky milionů více. Rozdíl mezi roky 2012 a 2016 je v objemu vybraných peněz téměř 200 milionů korun. Dle údajů z roku 2016 je České republice zastupováno přes 9 000 autorů, z toho přes polovinu z nich obdrželo odměnu, která v průměru činila 31 tisíc korun.
Za rok 2016 bylo tedy po odečtení všech nákladů na administrativu rozděleno 788 milionů korun mezi 138 tisíc nositelů práv. Českým autorům a dědicům práv, kteří jsou zastupováni kolektivním správcem majetkových práv OSA, bylo přiděleno takřka 338 milionů korun. Nakladatelstvím, kteří se zajištují českou i zahraniční autorskou tvorbu, bylo rozúčtováno 241 milionů korun. Zahraniční autoři získali od OSA částku 209 milionů korun.
Nejhranější skladbou byla Pohoda od Kabátů
Co se týče odměn českých autorů a údajů o tom, kdo nich vydělal nejvíce, můžeme pouze spekulovat na základě Cen OSA, které jsou předávaný každoročně nejúspěšnějším autorům, tudíž zde neexistuje žádná odborná porota, ale pouze čísla z počtu přehrání, prodejů a návštěvností koncertů. Letos si cenu za nejúspěšnější píseň odnesla kapela Kabát s písní Pohoda. O text písně se postaral Milan Špalek a hudbu složil Tomáš Krulich. Titul nejúspěšnějšího textaře si odnesl písničkář Xindl X, který píše texty i kapelám jako Slza nebo The Tap Tap. Cenu nejúspěšnějšího skladatele populární hudby převzal zpěvák skupiny Olympic Petr Janda.
Část výdělku z OSA je vrácena zpět do hudební scény. V loni podpořila přes 1000 hudebních projektů včetně desítek hudebních festivalů, hudebních cen, putovních akcí či přímo hudebních interpretů (Oceán, Priessnitz, Thom Artway a další).
A TADY si přečtěte o neuvěřitelné drzosti Skylinku.