fb pixel Hidžábová kauza je u konce. Soud se zastal ředitelky Kohoutové, k žádné diskriminaci nedošlo – G.cz
Vyhledávání

Hidžábová kauza je u konce. Soud se zastal ředitelky Kohoutové, k žádné diskriminaci nedošlo

Jednání soudu byla hojně navštěvována odpůrci islámu. Soud se sice přiklonil k jejich názoru, to ale neomlová fauly, kterých se během procesu dopouštěli, například útoky na advokátku Korbelovou.
Zdroj: Profimedia.cz

Pražský městský soud dnes ukončil mediálně sledovanou kauzu údajné diskriminace muslimské studentky na střední zdravotnické škole. Somálská dívka žalovala školu, že jí neumožňovala nosit na hlavě hidžáb. Soud prvního stupně nicméně jejím argumentům nevyhověl a odvolací soud dnes její odvolání zamítl. K žádné diskriminaci tak v hidžábové kauze nedošlo.

Jan Palička
Jan Palička 19.9.2017, 11:34

Málokterému soudnímu sporu se v letošním roce dostalo takové mediální pozornosti jako takzvané hidžábové kauze. Mladá Somálka Ayan Jamaal Ahmednuurová žalovala Střední zdravotní školu na Praze 10 za to, že měla být kvůli údajné diskriminaci spočívající v neumožnění nošení hidžábu nucena odejít ze školy. Případ s náboženským podtextem vzbuzoval silné emoce.

Už na první jednání u Obvodního soudu pro Prahu deset provázela vyhrocená atmosféra. Do soudní síně dorazilo několik desítek odpůrců islámu, stejně jako studentek školy, které přišly podpořit ředitelku Ivanu Kohoutovou, která se ocitla na lavici žalovaných. Soudu se účastnili i politici jako Václav Klaus ml., Jana Černochová nebo Zdeněk Soukup. Pozdvižení vyvolali i aktivisté, kteří přišli podpořit somálskou studentku v čele s místopředsedkyní Strany zelených Monikou Horákovou, která dorazila s hlavou zahalenou šátkem nebo předseda Zelených Matěj Stropnický, který se dožadoval svého práva v soudní síni sedět a vyhazoval jednu z mladých žen, které přišly před ním.

Ředitelka Kohoutová stavěla svou obhajobu na tom, že celá žaloba je smyšlená a nezakládá se na realitě. Somálka Ahmednuurová se podle ředitelky nikdy ani formálně nestala studentkou školy a tudíž o nějaké diskriminaci vedoucí k jejímu odchodu ani nemohlo dojít. Dívka dle ředitelky nebyla schopná dodat potřebné dokumenty k zapsání ke studiu a v otázce hidžábu údajně sama nikdy do školy se šátkem na hlavě nepřišla a ani nijak nehorovala za právo ho nosit. Celý konstrukt postavený na diskriminaci na základě náboženství vznikl podle ředitelky až poté, co se o případ začala zajímat ombudsmanka Alena Šabatová.

Soudkyně soudu prvního stupně Daniela Čejková dala za pravdu ředitelce Kohoutové a žalobu požadující omluvu a zaplacení 60 tisíc korun odškodného zamítla. Advokátka muslimské dívky Radka Korbelová se v případu odvolala k městskému soudu. I na jeho jednání dorazilo několik desítek lidí. Jednání vedené soudcem Janem Klášterkou trvalo jen několik málo minut, během kterých bylo odvolání odmítnuto, čímž byly potvrzeny závěry obvodního soudu.

Samotné rozhodnutí obou soudů je vítězstvím zdravého rozumu a důkazem toho, že česká justice ještě funguje natolik dobře, že se nenechá zmanipulovat vykonstruovanou umělou kauzou, na níž je z obou stran politický zájem. K přešlapům nedošlo ale jen ze strany levicových liberálů, kteří obviňovali ředitelku z diskriminace, ale i ze strany odpůrců islámu, kteří před jednáním městského soudu napadli advokátku Korbelovou, že se snaží v Česku šířit islamizaci. Za Korbelovou se pak oprávněně postavila Česká advokátní komora, která správně podotkla, že advokát pouze realizuje právo každého člověka bez ohledu na rasu či vyznání na právní pomoc.

Tady se podívejte na íránské surfařky v hidžábech, které nikdo nediskriminuje.

Podobné články

Doporučujeme

Další články