fb pixel GLOSA: Respirátor 2: Den zúčtování aneb zhruba devět tisíc měsíčně za respirátory – G.cz
Vyhledávání

GLOSA: Respirátor 2: Den zúčtování aneb zhruba devět tisíc měsíčně za respirátory

Zdroj: G.cz

Pamatujete si na ty roušky, které jste museli loni na jaře šít kvůli absolutní neschopnosti vlády? Tak teď je můžete během víkendu všechny zahodit, páč od příštího týdne vám budou v podstatě k ničemu. Kvůli neschopnosti vlády. Od pondělí je povinnost nosit do hromadné dopravy a obchodů respirátory FFP2, případně dvě chirurgické roušky.

Jan Studnička
Jan Studnička 19.2.2021, 14:06

Hrátky s čísly

Jak si asi vzpomínáte, není to poprvé, co vláda zvažovala povinné nošení respirátorů do emhádéčka a obchodů. S podobnými nápady se koketovalo už před několika týdny, ale nakonec se od toho upustilo hned z několika důvodů. Jedním z těch hlavních byla pochopitelně finanční zátěž na tu nejchudší část obyvatelstva. A potažmo na stát.

Pokud totiž musíte mít při cestě do práce, v ní a po cestě z ní nasazený respirátor a počítá se s tím, že jeden je účinný na nějakých osm hodin, průměrnou rodinu může měsíčně tahle sranda v té nejdražší (a tedy nejbezpečnější verzi) vyjít až na necelých devět táců.

K tomu se váže i myšlenka potenciálního dalšího „rouškovného“. Podle ekonoma Lukáše Kovandy z Národní ekonomické rady vlády by to stát vyšlo na nějakých dvaatřicet miliard s tím, že o víc než miliardu už Česko přišlo zrušením DPH na respirátorech.

Podobně jako u většiny jiných drastických opatření to vláda zvažovala ve chvíli, kdy to byla jenom možnost. Potom to odmítla, protože to nebylo „bezpodmínečně nutné“, a o pár týdnů později to opatření stejně zavedeme a tentokrát se budeme modlit, aby to mělo vůbec nějaký efekt.

Vítejte v džungli, pánové!

Vezměme ještě v potaz to, že jsou v neděli zavřené obchody a řada rodin žádné respirátory nemá. Takže budete mít sobotu na to, abyste v absolutním pekle sehnali dostatečný počet respirátorů pro svou domácnost. Vypadá to, že nás všechny čeká skvělý víkend.

Nechápejte nás špatně, my rozhodně s povinností nosit respirátory nebojujeme, naopak. Ale mělo se na to dát občanům víc času a mělo se to vyhlásit mnohem dřív. Třeba ve chvíli, kdy důchodci dostávali na účet své rouškovné, to by dávalo smysl. A třeba na rouškovném přitlačit, že. A mohli byste se nás ptát, kde by na to jako měl náš stát vzít. A to je dobrá otázka. My nevíme. Ale jsme si jistí, že kdybychom měli ministra financí, který místo focení s pávy pracuje, určitě by někde pár miliard vyhrabal. Aniž by nás musel zadlužit o PŮL BILIONU KORUN!

Pojďme se ale soustředit na to pozitivní. Třeba respirátory zastaví šíření viru. Už tady byl Predátor (to je Babiš, protože každýmu kolem něj chybí páteř), Terminátor (robot Prymula), tak nás třeba spasí Respirátor.

Podobné články

Doporučujeme

Další články