Svědomí společnosti
Martin Luther King Jr., jeden z vůdců za občanská práva, kteří protest proti rasové segregaci organizovali, řekl: "Rozhodně zahajujeme zesílenou kampaň, abychom naše stížnosti předložili před svědomí celé společnosti."
Policie zatkla téměř 800 demonstrantů, včetně šestileté dívky, a to většinou z důvodu účasti v „průvodu bez povolení“. Učitelé hlasitě povzbuzovali studenty zpívající hymnu, zatímco policie zatýkala. Školní autobusy pak odvážely zatčené do vězení.
Policejní linie a vysokotlakové hadice
"Několik tisíc zvědavých bělochů a černochů sledovalo dění zpoza narychlo postavených policejních linií," uvedla agentura Associated Press. "Hasiči rozložili vysokotlakové hadice v oblasti dvou bloků, když se jedna velká skupina Afroameričanů hrnula do centra. Hadice však nebyly zapojeny do procesu."
Následujícího dne děti pochodovaly znovu. Reakce birminghamské policie však vyvolala celonárodní pobouření. Na příkaz komisaře "Bulla" Connera polili strážci zákona pokojné demonstranty vodními hadicemi a vypustili štěkající psy.
Rovná práva
Americký generální prokurátor Robert Kennedy ve Washingtonu prohlásil, že "pokračující odmítání přiznat černochům rovná práva a příležitosti činí rostoucí nepokoje nevyhnutelnými".
Po setkání s vůdci za občanská práva nakonec birminghamští představitelé souhlasili s desegregací podniků a propuštěním všech, kteří byli během demonstrací uvězněni.
Zdroj: History, Wikipedia