fb pixel Tragický konec letu Sojuz 11: Sovětští kosmonauti zahynuli, když při návratu do atmosféry v kabině klesl tlak – G.cz
Vyhledávání

Tragický konec letu Sojuz 11: Sovětští kosmonauti zahynuli, když při návratu do atmosféry v kabině klesl tlak

Zdroj: USSR Post - The Soviet Union 1971 CPA 4060 stamp (Cosmonauts Georgy Dobrovolsky, Vladislav Volkov and Viktor Patsayev).jpg, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=42952324

Příběh Dobrovolskijho, Volkova a Patsajeva nemá dobrý konec. Tři sovětští kosmonauti, kteří sloužili jako první posádka první vesmírné stanice na světě, zemřeli dne 30. června roku 1971, když jejich loď při návratu do atmosféry ztratila tlak.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 30.6.2024, 09:55

Cesta do kosmu

Dne 6. června byli kosmonauti Georgi Dobrovolskij, Vladislav Volkov a Viktor Patsajev vypuštěni do vesmíru na palubě Sojuzu 11 na misi, jejímž cílem bylo zakotvit a vstoupit do Saljutu 1, sovětské vesmírné stanice, která byla na oběžnou dráhu umístěna v dubnu. Kosmická loď se úspěšně spojila se stanicí a kosmonauti strávili na oběžné dráze Země 23 dní.

Šlo o významný úspěch a další významný krok pro Sovětský svaz ve vesmírném závodu, který sváděl se Spojenými státy a většinu času byl o krok napřed, snad jen s výjimkou úspěšné americké mise přistání na Měsíci.

Sojuz 11

Sojuz 11 byl jedenáctým letem v programu Sojuz a celkově desátý pilotovaný. Na orbitální stanici Saljut 1 vykonávali kosmonauti různá pozorování, měření a experimenty. Mise však skončila tragicky.

Dne 30. června kosmonauti opustili stanici Saljut 1 a zahájili návratové procedury. Když odpálili výbušné šrouby, aby oddělili návratové pouzdro Sojuz 11 od dalšího stupně kosmické orbitální stanice, došlo k natrhnutí ventilu.

Havárie

V kabině poklesl při návratu na Zemi tlak. Přibližně 160 kilometrů nad Zemí byla kapsle náhle vystavena téměř beztlakovému prostředí vesmíru. Když se v kapsli rychle snížil tlak, pokusil se Patsajev ventil ručně zavřít, ale nepodařilo se mu to. O několik minut později byli kosmonauti mrtví.

Jednalo se o druhou tragédii v rámci pilotovaných letů Sojuz, tou první byl Sojuz 1. Havárie a následná smrt kosmonautů se odehrála nad takzvanou Kármánovou linií, šlo tak o jediné lidi, kteří zemřeli ve vesmíru. V důsledku této tragédie Sovětský svaz nevyslal na Saljut 1 žádnou další posádku a o další pilotovanou misi se pokusil až za více než dva roky.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články