fb pixel Poslední nahrávka Johna Lennona: Inspirací byla hitovka Paula McCartneyho, skladbu Lennon nahrál tři měsíce před smrtí – G.cz
Vyhledávání

Poslední nahrávka Johna Lennona: Inspirací byla hitovka Paula McCartneyho, skladbu Lennon nahrál tři měsíce před smrtí

Zdroj: Jack Mitchell, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15047490

Když John Lennon 8. prosince roku 1980 zemřel, byl na vrcholu své sólové kariéry a díky své práci s Beatles byl již tehdy považován za jednoho z největších a nejvlivnějších skladatelů, textařů a hudebníků všech dob. Vzhledem k tomu, že Lennon v době své smrti oživoval svou hudební kariéru, není zcela jednoznačné, kterou nahrávku lze označit za tu úplně poslední.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 1.7.2024, 12:17

Lennonovy poslední nahrávky

Někteří považují za Lennonovu poslední nahrávku skladbu „Walking On Thin Ice“, za kterou však stojí Lennonova manželka Yoko Ono. Píseň se objevila na jejím albu Season Of Glass. Dne 8. prosince roku 1980, když byl Lennon zastřelen pomateným fanouškem, se totiž vracel do svého bytu na Manhattanu ze studia, kde právě dokončil nahrávku kytarového doprovodu k této písni.

Posledními demonahrávkami, které kdy Lennon doma nahrál, byly písně „Pop Is The Name Of The Game“, „You Saved My Soul“, „Dear John“ a „Serve Yourself“ ze dne 14. listopadu roku 1980. Je nutné podotknout, že Lennon v kontrastu ke své nečinnosti v letech 1975 až 1980 v samotném závěru svého života znovu nalezl tvůrčí nadšení, což dokazuje i množství projektů, na kterých již pracoval nebo začal pracovat.

Probuzení z letargie

Ze zmiňované nečinnosti probudila Lennona mimo jiné údajně i funky rytmická píseň „Coming Up“ jeho bývalého kolegy Paula McCartneyho, kterou slyšel náhodně v rádiu. Právě díky této nahrávce Lennon složil skladbu „I Don’t Wanna Face It“, která je písni McCartneyho až nápadně podobná.

Píseň byla napsána v roce 1977, ke konci téhož roku Lennon nahrál sérii domácích demonahrávek spolu s několika dalšími písněmi, na kterých pracoval v období, kdy byl manželem a otcem „na plný úvazek“. Lennonovy domácí demosnímky byly nahrávány na akustickou kytaru, vokály pak často obsahovaly komediální přízvuky a pazvuky, což naznačuje, že tehdy nepovažoval sdělení za zvlášť vážné.

I Don’t Wanna Face It

Další demo nahrál během dovolené na Bermudách v červnu roku 1980, a to v době, kdy zvažoval svůj návrat na veřejnost. Cítil se tehdy omlazený, plný život a z většiny jeho tehdejších písní byla cítit hmatatelná pozitivní atmosféra. „I Don’t Wanna Face It“ odkazovala některými částmi k jeho rané tvorbě a rovněž k paradoxům vlastního života, jak bylo u Lennona zvykem.

„Say you're looking for some peace and love (Říkáš, že hledáš mír a lásku)

Leader of a big old band (Lídr staré velké kapely)

You wanna save humanity (Chceš zachránit lidstvo)

But it's people that you just can't stand (Ale jsou to lidé, které nemůžeš vystát)“

Skladba „I Don't Wanna Face It“ byla nahraná 2. září roku 1980 během vytváření alba Double Fantasy. Právě tato píseň je často považována za Lennonovu vůbec poslední originální skladbu, kterou legendární hudebník složil, nahrál a sám ji také odzpíval. Vzhledem k tomu, že skladba nebyla nikdy dokončena, vyšla až v roce 1984 na posmrtně vydaném albu Milk And Honey.

Zdroj: BeatlesBible, LiveAbout

Podobné články

Doporučujeme

Další články