fb pixel Kontokorent versus rychlá půjčka. Vítěz může překvapit – G.cz
Vyhledávání

Kontokorent versus rychlá půjčka. Vítěz může překvapit

Zdroj: freepik.com

Využíváte kontokorent (povolené přečerpání účtu), ale do nebankovní rychlé půjčky byste nikdy nešli? Jsou vám podezřelé i rychlé půjčky inzerované bankami? Pak vězte, že s kontokorentem můžete na úrocích zaplatit mnohem víc, než s průměrnou rychlou půjčkou od nebankovní instituce. V porovnání kontokorentu a rychlé půjčky totiž mohou být překvapiví vítězové! Ukažme si konkrétní příklady.

Komerční sdělení 2.7.2024, 10:13

Co je kontokorent

Kontokorent neboli povolené přečerpání, je krátkodobý úvěr, bankou poskytovaný majiteli běžného účtu. Umožňuje mu čerpat finanční prostředky i v případě, že na účtu právě nemá dostatek vlastních peněz. V podstatě jde o možnost jít na účtu do mínusu, a to až do předem dohodnuté výše: do stropu takzvaného úvěrového rámce. Kontokorent, byť je to překvapivé, bývá často dostupnější než klasická bankovní půjčka, i když je poskytovatel stejný.

Kontokorent svému majiteli nabídne flexibilitu v oblasti řešení krátkodobých nesrovnalostí v jeho financích. Peníze má totiž dostupné kdykoliv po schválení úvěrového rámce a podpisu smlouvy. Z kontokorentu lze čerpat i opakovaně, dokonce i v době, kdy jste první čerpání ještě nesplatili. (V tom však tkví i jeho zrádnost a riziko předlužení.)

Co je rychlá půjčka

Rychlá půjčka je typ spotřebitelského úvěru, který se vyznačuje rychlým vyřízením a rychlým poskytnutím peněz. Často je (po výběru v online srovnávači půjček) sjednávána online nebo telefonicky. Peníze z ní mohou být k dispozici do několika minut nebo hodin od podpisu smlouvy.

Rychlou půjčku poskytují banky, ale i licencované nebankovní společnosti. Díky tomu jsou dostupné poměrně širokému okruhu žadatelů. Vyznačují se také jednoduchým vyřízením: přes internet a často bez náročného papírování. Většinou si vystačíte s osobními doklady a výpisem z bankovního účtu (na prokázání příjmu). U půjček v hotovosti se příjem nejsnáze prokazuje výplatními páskami.

Kolik může stát rychlá půjčka

Na ceny běžných rychlých půjček můžeme nahlédnout do online srovnávače půjček, který provozuje portál Ferovepujcky.cz. V kategorii „rychlá půjčka“ zjistíte, že ta nejlevnější je zcela zdarma: s RPSN 0 %. Ano, jedná se jistě i vám známou první půjčku zdarma, kde si vypůjčíte maximálně 20 000 Kč na maximálně 30 dní. A vrátíte přesně tu částku, kterou jste si vypůjčili, ani o korunu navíc.

Jestliže potřebujete půjčku na delší období, sáhnout lze po bankovním rychlém úvěru. Získat lze i více než milion korun, s dobou splatnosti až 10 let. (Zde zpozorněte: u kontokorentu, i pokud jdete do hlubokého mínusu, například ve stovkách tisíc, musíte dluh srovnat nejpozději do jednoho roku. Jednou za rok musíte být na účtu alespoň na nule.)

Co se ceny týká, u bankovních rychlých půjček se nyní začíná na RPSN okolo 5 %, v průměru banky schvalují půjčky s RPSN okolo 10 - 11 %.

Ale nezapomínejme ani na nebankovní půjčky s delším než 30denním trváním. Rychlá půjčka od nebankovní společnosti dnes začíná na RPSN okolo 10 %. Může se sice dostat na vyšší stovky procent, ale předraženou nebankovní půjčky si rozhodně brát nemusíte. Vybírat lze dneska už i z nabídek, které se cenou velmi podobají úvěrům od banky.

Kolik stojí kontokorent

Když si do vyhledávače zadáte „srovnání cen kontokorentů 2024“ ukáže se vám současný přehled cen, jaké banky u kontokorentů uplatňují. Úroky se zde pohybují mezi 18 a 22 % ročně. Vzhledem k tomu, že vedení kontokorentu bývá většinou zdarma, RPSN se tu pohybuje ve stejné výši jako úrok.

Vynecháme-li první půjčku zdarma, vidíme, že cena kontokorentů je v průměru 2 - 4krát vyšší než cena rychlé půjčky.

Připomeňme, že kontokorent se úročí od prvního dne, kdy jdete na účtu do mínusu. Když byste si vystačili s nižší částkou, za první půjčku zdarma nezaplatíte vůbec nic. První půjčky zdarma nabízí několik nebankovních poskytovatelů.

Regulace v oblasti kontokorentů a rychlých půjček

Bankovní kontokorenty a rychlé půjčky poskytované v režimu spotřebitelského úvěru podléhají naprosto stejné regulaci:

●     zákon o spotřebitelském úvěru

●     zákon o ochraně spotřebitele

●     dohled České národní banky

V obou oblastech úvěrů lze získat bezplatnou pomoc od Finančního arbitra.

Kdy dát přednost rychlé půjčce online?

Z porovnání plyne, že rychlá půjčka je obecně levnější, takže by se měla stát vítězem vašeho výběru ve většině běžných situací. Nabídne totiž nejen nižší cenu. Díky tomu, že není snadné si brát další půjčky ještě dřív, než splatíte tu současnou, je rychlá půjčka z pohledu možného předlužení mnohem bezpečnější.

Kdy přece jen upřednostnit kontokorent?

Kontokorent může být užitečným nástrojem, ale jen výjimečně. Určen je spíš pro řešení krátkodobých finančních nesrovnalostí. Jestliže potřebujete překlenout krátkodobé výpadky, může být pro povolené přečerpání účtu vhodné. Pokud však potřebujete větší částku, například na cílený nákup, raději zvažte klasickou půjčku.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články