fb pixel Poslední koncert Beatles: Ringo chtěl na střechu, Harrison nadával, McCartney očekával příchod policie a Lennon naposledy poděkoval jménem skupiny – G.cz
Vyhledávání

Poslední koncert Beatles: Ringo chtěl na střechu, Harrison nadával, McCartney očekával příchod policie a Lennon naposledy poděkoval jménem skupiny

Zdroj: Iberia Airlines - This file was derived from: Los Beatles (19266969775).jpg, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53767856

Ve čtvrtek 30. ledna roku 1969 odehráli Beatles své vůbec poslední živé vystoupení, a to na střeše budovy Apple Corps na Savile Row 3 v Londýně v doprovodu Billyho Prestona. Finální završení takzvaných „Get Back Recording Sessions“ a filmu „Let It Be“ nakonec vešlo do historie jako definitivně poslední koncert legendární liverpoolské kapely a jedno z nejslavnějších živých vystoupení v dějinách hudby.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 1.7.2024, 10:13

Chladný den v Londýně

30. leden roku 1969 byl v Londýně chladný den a v poledne foukal na střeše budovy Apple Corps studený vítr. Aby se John Lennon vypořádal s počasím, půjčil si kožich od své manželky Yoko Ono, Ringo si zase oblékl červený kabát své ženy Maureen Starkey.

Beatles během nahrávání v lednu 1969 uvažovali o živém „skandálním“ vystoupení, za nápadem stál Paul McCarntey, který snad jako jediný měl tehdy opravdový zájem s kapelou pracovat. Padly nápady jako Palladium či Sahara, ale Ringo odmítal opustit zemi a cestovat daleko do zahraničí s věcmi a všemi starostmi okolo.

Nakonec se sáhlo po jednoduchém řešení: „Pojďme nahoru na střechu.“ Ringovi se nápad líbil, Harrisonovi se na střechu nechtělo, a tak nadával a mrmlal, stejně jako u čehokoliv, co tehdy navrhl jeho kolega Paul. Paul s nápadem souhlasil, ze všeho nejvíce totiž toužil hrát s kapelou a rovněž po jakémkoliv „skandálu“.

Příchod policie

Skupina odehrála v doprovodu hudebníka Billyho Prestona 42minutový set, než na střechu dorazila policie a kvůli „rušení klidu“ koncert přerušila, což potěšilo zejména McCartneyho, který na podobnou situaci doslova čekal. Šlo o vůbec poslední veřejné vystoupení Beatles. Kapela předvedla pět nových písní, zatímco se kolemjdoucí zastavovali, přihlíželi a z ulic poslouchali zvuky linoucí se ze střechy nahrávacího studia.

Celé představení bylo natočeno a nahráno, přičemž záběry byly posléze použity v dokumentárním filmu Let It Be z roku 1970 a v dokumentárním seriálu The Beatles: Get Back z roku 2021. K natáčení bylo využito celkem 10 kamer – pět bylo na střeše Apple, jedna byla umístěna na střeše přes ulici, tři byly v ulicích pod budovou a jedna kamera byla ukryta v přijímací hale budovy.

Poděkování a konkurz

„Šli jsme na střechu, abychom vyřešili nápad živého koncertu, protože to bylo mnohem jednodušší než jet kamkoliv jinam, navíc to nikdy nikdo před námi neudělal. Byla to pěkná sociální studie,“ řekl Harrison.

Koncert byl zakončen McCartneyho skladbou „Get Back“, kterou složil během chvíle „nudy“ ve studiu o několik dní dříve. Na závěr vystoupení Lennon zavtipkoval dnes již legendárním prohlášením: „Rád bych vám jménem skupiny i nás samotných poděkoval a doufám, že jsme prošli konkurzem.“

Zdroj: BeatlesBible, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články