fb pixel Co nám prostořeký Zeman v roce 2018 dal a vzal: bilancujeme letošní výroky a činy českého prezidenta – G.cz
Vyhledávání

Co nám prostořeký Zeman v roce 2018 dal a vzal: bilancujeme letošní výroky a činy českého prezidenta

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Kdo si na druhý svátek vánoční pustil projev prezidenta Miloše Zemana a čekal hluboké smysluplné zamyšlení nad uplynulým rokem, byl zklamán. Kdo se těšil na ekonomické zm*dy, kun*y a další vulgarity, byl ještě zklamanější. Zeman sice pokračoval v tom, na co jsme u něj zvyklí, zároveň se ale stran slovníku držel dost zkrátka. Poohlédněme se za jeho výroky a činy roku 2018, který pomalu končí.

Václav Roman
Václav Roman 27.12.2018, 10:49

Rok 2018 se Zemanem - rok pod psa

Zeman se ve svém posledním projevu opět ukázal jako skutečný prezident svých voličů. Svědčí o tom i hodnocení lídrů politických stran. Chválili jej hlavně ti, kterým se zavděčil, jmenovitě Andrej Babiš (ANO), Vojtěch Filip (KSČM), Jan Hamáček (ČSSD) a Tomio Okamura (SPD).

V letošním vánočním poselství se český prezident držel zkrátka, nejkritičtější byl moment, jímž upíral práva na demonstraci. Zeman doslova řekl: „Jsem toho názoru, že demonstrovat za svržení vlády má plné oprávnění v situaci totalitního režimu, a sám jsem se dvou takových demonstrací zúčastnil. Myslím si, že je pochopitelné, že lidé budou demonstrovat proti něčemu konkrétnímu, například ve Francii proti zdražení cen pohonných hmot nebo v Maďarsku proti novele zákoníku práce, ale demonstrovat za svržení, tedy demisi vlády v podmínkách svobodných voleb je podle mého názoru pohrdáním vůlí voličů.“ Tím popírá právo občanské společnosti na vyjádření svého názoru. Jako kdyby říkal: „Odvol si a jdi od válu. Za čtyři roky můžeš volit znovu, ale mezitím vládneme, nerušit.“

Zeman ve svém „vánočním“ poselství zlehčil hrozbu čínské špionáže, když uvedl: „Ti, kdo nás neustále varují před špiony, z nás tak trochu dělají nesvéprávné a manipulovatelné bytosti, které se nedokáží samy ubránit. Někdy jsem se domníval, při vzpomínce na staré špatné časy, že se objeví mandelinka bramborová. Neobjevila se, ale místo ní se objevily čínské mobily.“ Pak si opět rýpl. Číňané u nás prý opravdu provádějí špionáž; jezdí k nám zkoumat, proč naše vlaky nedokážou jezdit rychlostí 300 kilometrů v hodině, když jejich vlaky to hravě zvládají. Argument hodný, a teď si propůjčíme slovník pana prezidenta, primitivního hlupáka.

Slůvko sem, slůvko tam

Vánoční Zemanův projev je jen malou třešničkou na poháru plném prapodivných, urážlivých či jinak nevhodných výroků, jimiž nás v roce 2018 hlava státu obšťastnila. Vzpomeňme třeba "brilantní" bonmot ze srpna, kdy Zeman zalitoval, že "české novináře se zatím vyhubit nepodařilo", na rozdíl od blbouna nejapného, k jehož inteligenci přirovnal schopnosti našich reportérů.

Nelze opomenout ani Zemanův typický a společnost štepící výrok "Rozhodně nejsem přítelem komunizmu, ale za komunizmu Romové museli pracovat. Většinou pracovali jako kopáči. A když odmítli pracovat, byli označeni za osoby práce se štítící a šli do vězení," který pronesl během návštěvy Kojetína.

Bizarní byla taktéž chvíle, kdy nejvýše postavený český politik citoval satiru, kterou na jeho účet někdo (konkrétně TMBK) vytvořil. A státní vyznamenání pro bojovníky proti "ekonomickým zm*dům" budeme mít v paměti už navždy.

Připomeňme si, co nám Miloš Zeman v roce 2018 dal, a co naopak vzal. V úvodu svého druhého mandátu jmenoval předsedou vlády Andreje Babiše, kterého by bez uzardění jmenoval klidně znovu a není síly, která by mu v tom zabránila. Babišovi dal téměř půl roku na sestavení nové vlády. Vládu jmenoval Zeman na konci června. Dále letos vybral dva členy bankovní rady ČNB a nového předsedu Nejvyššího správního soudu.

Na začátku roku 2018 se konaly prezidentské volby. Hned v prvním kole se musel podívat pravdě do očí, na Zemana se totiž vrhla polonahá aktivistka z hnutí Femen s heslem „Zeman je Putinova děvka“ napsaným na těle. Navzdory tomu mandát obhájil a po druhém kole prohlásil: „Toto bylo, drazí moji, moje poslední politické vítězství.“ Alespoň, že tak.

Zeman ovlivnil podobu současné vlády, když v červnu odmítl jmenovat ministrem zahraničí europoslance Miroslava Pocheho. Spory s ČSSD se vlekly dlouho, ale sociální demokraté nakonec ustoupili a v říjnu navrhli na tento post Tomáše Petříčka. Hradní pán zvítězil.

Ve druhém funkčním období byl prezident na kordy s BIS. Už v květnu prohlásil, že se u nás v malém množství vyráběl nervový plyn novičok, čímž zadělal na problém mezinárodního rozsahu. Naše tajné služby i vláda jeho tvrzení odmítly. V prosinci pak výrazně narušil činnost BIS, když odmítl varování před ruskými a čínskými špiony.

Navzdory tomu se těší prezident ČR vysoké důvěře lidí. V prosinci mu podle výzkumu CVVM důvěřuje dokonce 55 % občanů. Z velké míry za tím stojí jeho setkávání se s občany během zemanovské tour de kraje, v níž hodlá pokračovat. Uvidíme, jestli nadále bude českou společnost rozdělovat a nepřestane zesměšňovat své odpůrce, nebo zda s novým rokem nabere i nový kurz. Obáváme se ale, že vše zůstane při starém.

A zde nabízíme politický komentář Petra Boháčka: Trump se vítězně stahuje ze Sýrie a Putin vyhrál.

Podobné články

Doporučujeme

Další články