fb pixel Vánoční geopolitický dáreček: Trump se vítězně stahuje ze Sýrie a Putin vyhrál – G.cz
Vyhledávání

Vánoční geopolitický dáreček: Trump se vítězně stahuje ze Sýrie a Putin vyhrál

Vladimir Putin v minulosti několikrát oznámil vítězství v Sýrii a stažení vojáků. Tu největší výhru mu ale nyní daroval Donald Trump. Stahuje se jak ze Sýrie, tak z Afghánistánu a americký ministr obrany to radši balí.

Petr Boháček
Petr Boháček 21.12.2018, 10:55

To je asi jako...

Putin tak může zvesela tvrdit, že na rozdíl od Američanů je v zemi legálně, protože tam Rudou armádu oficiálně pozval diktátor Asad. To je asi jako když vás pozve kámoš na vánoční večírek s nejlepším rautem, vy tam nikoho neznáte, ten kámoš tam nikoho nezná, ale chlebíčky moc chutnají.

Trump také nahrál Putinovi v dotváření iluze, že porazil teroristy. V Sýrii je pořád víc než15 000 bojovníku ISIS a ruská mise vždy pomáhala hlavně Asadovi porazit opozici, nikoliv Islámský stát, zatímco má na triku tisíce civilních obětí, protože to nikoho nezajímá. A to je zase, jako když dostanete k Vánocům ponožky, rodiče vám ale budou opakovat, že to nejsou ponožky, ale zlatý ubrus. A vy budete pak ze zoufalství všem kámošům vyprávět o zlatém ubrusu, ne o islamistických ponožkách.

Putin dokonce prohlásil, že se nyní po stažení USA Rusko může soustředit na boj proti terorismu jinde, třeba v Afghánistánu, odkud USA taky stahují půlku vojáků. Moskva už delší dobu dodává zbraně starým známým z Talibanu. Ano, vaši ex, kterou hrozně nenáviděli a teď si ji všude vodí jako nastávající.

Veselé Vánoce

Nejhezčí Vánoce bude ale mít americký ministr obrany generál Mattise, který konečně vzdal nesplnitelný úkol vysvětlit Trumpovi jakoukoliv strategii a geopolitiku. S Mattisem odchází z Bílého domu poslední zrnko zdravého rozumu a hlavním ministrem obrany US se tak konečně může stát Vladimir Putin.

Nejde vůbec o Islámský stát, který samozřejmě poražen není, ale o Kurdy. Asad, Írán a Turecko je budou moci vymazat z mapy. Bez politické konsolidace a dohody pak vojenské vítězství krvavého režimu těžko přinese mír a stabilitu, spíš se další konflikt a potažmo migrační vlna odkládá na později. Evropané jsou bez amerických vojenských sil na Blízkém východě ale neschopni. Jedinou nadějí je, že si v Bruselu, Paříži a Londýně uvědomí, že Sýrie je zodpovědnost Evropy.

Zodpovědnou a silnou Evropu bez sebestředných národních zájmů si můžeme možná tak akorát přát k Ježíškovi. Macronův problém není Děda Mráz v Moskvě, ale žluté vesty v Paříži. V Londýně už neútočí Islámský stát, největším teroristickým útok je Brexit. V Bruselu se teď už jen čeká na jarní volby. No a v Praze? Tady se neděje nic, protože česká metropole je bez D1 zcela odříznuta od zbytku světa.

Tak tedy счастливогорождества!!! A zde se rozhodlo o schválení státního rozpočtu na příští rok.

Podobné články

Doporučujeme

Další články