fb pixel Chtěl Hamáček v Moskvě vyměnit Vrbětice za Sputnik V? Opozice chce vysvětlení, nebo rezignaci – G.cz
Vyhledávání

Chtěl Hamáček v Moskvě vyměnit Vrbětice za Sputnik V? Opozice chce vysvětlení, nebo rezignaci

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Podle serveru Seznamzprávy.cz existuje svědectví ze schůzky, která se konala 15. dubna 2021 v kanceláři ministra vnitra Jana Hamáčka. Ten se podle nových informací pokusil dočasně dostat do čela Ministerstva zahraničí po Petříčkovi, aby mohl letět do Moskvy „zamést“ teroristický útok ve Vrběticích výměnou za vakcíny Sputnik V a uspořádání politického summitu Joe Bidena a Vladimira Putina v Praze. Hamáček toto tvrzení razantně odmítá.

Martin Miko
Martin Miko 4.5.2021, 11:34

Hamáček a jeho výlet do Ruska

Zbavil se ministr vnitra Jan Hamáček ministra zahraničí Tomáše Petříčka, aby mohl letět do Moskvy ututlávat teroristický útok ve Vrběticích výměnou za vakcíny Sputnik V a možnost uspořádání politického summitu Bidena s Putinem v Praze? Úterní článek serveru Seznamzprávy.cz rozpoutal na českém internetu obrovskou bouři, jež nenechala chladného ani samotného ministra vnitra a místopředsedu vlády Jana Hamáčka (ČSSD). Takže na svém twitteru dokonce sám zareagoval. „Jednoznačně odmítám spekulace v článku Janka Kroupy „Svědectví: Hamáček chtěl v Moskvě vyměnit Vrbětice za milion Sputniků“ týkající se mé údajné snahy obchodovat informace z kauzy Vrbětice za dodávku vakcíny Sputnik V,“ sdělil twitteru Hamáček. Podle něj je totiž článek postavený na spekulacích a lžích, které žádný z účastníků nepotvrdil a nemohl potvrdit, protože se tak nestalo. „Mohu potvrdit, že od 14. 4. proběhlo na MV několik schůzek za účasti ředitelů bezpečnostních složek, nejvyššího státního zástupce a velvyslance ČR v Moskvě,“ dodal.

Hamáček dále tvrdí, že jediným tématem těchto schůzek byl dopad teroristického útoku ve Vrběticích na bezpečnost státu a vztahy mezi ČR a Ruskem. A to mimo jiné z toho důvodu, že média měla k dispozici části informací o kauze, a hrozil jejich únik. Takže se podle něj konstrukce Janka Kroupy jeví jako naprosto nelogická. Jakýkoliv výměnný obchod s Ruskem prý nepřicházel v úvahu.

Opoziční politici Hamáčkovu tvrzení příliš nevěří a reagují na věc po svém. „Nainstaloval se do čela ministerstva zahraničí, aby mohl vyjednávat v Moskvě o ututlání teroristického útoku na našem území. 1. místopředseda vlády, která se těší důvěře sněmovny. Co udělá opozice? Bude ostře tweetovat?“ napsal ironicky na svém twitteru dnes již bývalý opoziční poslanec Miroslav Kalousek. A jak řekl, tak se i stalo. Předsedkyně TOP 09 Markéta Adamová Pekarová vyzvala na svém twitteru Jana Hamáčka k demisi. „Podle všeho chtěl Jan Hamáček vyměnit bezpečnost země, 2 lidské životy a miliardovou škodu za neschválenou vakcínu, o které Rusko prokazatelně lže a slouží jako nástroj hybridní války,“ tweetovala Pekarová Adamová.

Podobně reagují i další politici. Například senátor Tomáš Czernin vyzval Hamáčka k opuštění politiky. „Být dříve narozen, snad byste handloval i s Hitlerem o odevzdání pohraničí? Jednat s agresorem je zrada a kolaborace!“ napsal ostře na svých sociálních sítích. Předseda Pirátů Ivan Bartoš je přesvědčen o tom, že Hamáček nemluvil pravdu, když říkal, že do Moskvy jet nechtěl. Dále naznačil, že by všichni aktéři schůzek měli podat vysvětlení bezpečnostnímu výboru Poslanecké sněmovny.

„Je to nekonečná série přešlapů, selhání, střetů zájmů a teď navíc i podezření z ohrožení suverenity a bezpečnosti naší země. Vážně si někdo myslí, že Babišova vláda má škodit naší zemi další měsíce? Je potřeba to skončit co nejdříve,“ tweetoval naštvaně předseda ODS Petr Fiala, který byl také negativně překvapen z Hamáčkova údajného „kšeftování“ s Ruskem a zahlazování teroristického útoku.

Předseda vlády Andrej Babiš řekl Právu, že se o schůzce na vnitru dozvěděl až z médií, a že prý žádné letadlo do Moskvy nepodepsal. Babiš si myslí, že je dobře, že se cesta do Moskvy neuskutečnila.

Nejen opoziční strany by měly Hamáčka a ostatní účastníky těchto schůzek vyzvat k podání vysvětlení. Protože i to byl možná důvod, proč se Hamáček rozhodl odstranit Tomáše Petříčka z funkce ministra zahraničních věcí, a dočasně zasednout na jeho místo.

Podobné články

Doporučujeme

Další články