fb pixel KOMENTÁŘ: Petr Cibulka měl pravdu. Po Česku nám běhají ruští agenti, a nám je to jedno – G.cz
Vyhledávání

KOMENTÁŘ: Petr Cibulka měl pravdu. Po Česku nám běhají ruští agenti, a nám je to jedno

Zdroj: profimedia.cz

Po sobotní tiskové konferenci premiéra Andreje Babiše a ministra vnitra Jana Hamáčka se celé Česko rozhodlo zapomenout na covid-19. Za vším hledejme prapodivné oznámení vlády o tom, že zde před 7 lety vybuchl muniční sklad ve Vrběticích, za kterým s nejvyšší pravděpodobností stojí dva ruští agenti z GRU. Hlavní otázkou samozřejmě zůstává, jak je možné, že se tuto událost z října 2014 dozvídáme až v době, kdy nám tu ruská firma Rosatom chce stavět blok Jaderné elektrárny Dukovany.

Martin Miko
Martin Miko 19.4.2021, 11:08

Ruští agenti, o kterých ví jen naše vláda

Pokud jste doposud žili v domnění, že Česko patří k nejbezpečnějším zemím na světě, tak je to pravděpodobně proto, že nám tu vláda zatajuje zásadní informace. Například to, že se po našem území volně pohybují ruští agenti GRU, kteří jsou zapojení do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku z roku 2014. Shodou okolností jde o ty samé agenty, kteří se v roce 2018 stali podezřelými z pokusu otrávit Sergeje Skripala v anglickém Salisbury.

Veřejnost je nejvíce zaražena tím, že se tyto informace dozvídá až 7 let poté, přičemž vláda tyto informace věděla mnohem déle. Přesto byla ruská firma Rosatom zařazena do výběrového řízení na dostavbu bloku Jaderné elektrárny v Dukovanech. Proč se členové vlády nesnažili vyřadit Rosatom z tendru? Otázek máme najednou plnou hlavu, protože už na konci roku 2018 hovořil český prezident Miloš Zeman o Bezpečnostní informační službě (BIS) jako o neschopných „čučkařích“, kteří nedokázali odhalit ani jednoho ruského špióna. Prezident ČR jakožto Vrchní velitel ozbrojených sil toho pravděpodobně ví mnohem víc než běžný občan, a proto některé tyto narážky, jež tak úplně nechápeme, mohly směřovat právě na práci s tímto případem. Jak dlouho tedy mohl o ruských agentech GRU na území České republiky Miloš Zeman vědět? A proč i přes tyto skutečnosti prosazoval zájmy ruských firem v Česku? A navíc je dost možné, že tato informace unikla na povrch a vláda tyto informace zveřejnila na povrch raději sama, než abychom se je dozvídali z médií. Na druhou stranu je logické, že zpracování těchto informací a ověřování jejich pravosti nějakou dobu trvá. Ale proč se objeví Hamáček s Babišem v sobotu v 8 večer a náhle nám tuto informaci sdělují? Zřejmě někdo ví něco, co my ne. Předseda vlády Andrej Babiš se proti tomu ohrazuje, že oficiální a definitivní zprávu od BIS obdržel až v pátek 16. dubna 2021. Dokonce kvůli tomu natočil i video, kde celou situaci popisuje. Ale co Hamáček, který měl minulý týden letět do Moskvy? Jeho cesta prý měla zastřít chystané vyhoštění Rusů z České republiky, jak vysvětlil na sociálních sítích.

Nicméně Zeman nyní nebude příliš rád, protože celá tato situace zkomplikovala jeho snahy prosazovat ruské zájmy v Česku. Místo toho to vypadá tak, že Česko s největší pravděpodobností vyřadí Rosatom z tendru o Dukovany. Místo toho, aby se náš prezident postavil těmto skutečnostem čelem a vydal prohlášení o tom, že Česká republika je suverenní stát, který by si útoky ze strany ruské tajné služby neměl nechat líbit, tak prohlásil, že se ke všemu vyjádří až příští neděli v televizi Prima. Babiš přitom novinářům řekl, že Zeman ve věci vyjádřil vládě absolutní podporu, ale směrem k občanům se nevyjádřil nijak. V posledním roce prožívá naše země nelehké časy, takže je až zarážející, že prezident místo toho, aby byl občanům oporou, mlčí a vysedává v Lánech.

Co se týče tendru o Dukovany, tak to tedy prozatím vypadá, že proběhne bez ruské účasti. Jak ministr průmyslu Karel Havlíček v minulosti oznámil, tak to prozatím vypadá na uchazeče z Francie, Jižní Koreje a Kanady. Rusko vzhledem k současné situaci nepřipadá v úvahu.

Český konflikt s Ruskem je očividně v začátcích, takže uvidíme, co čas přinese. Český aktivista Petr Cibulka měl tedy nakonec pravdu, když v televizi neustále tvrdil, že po naší zemi běhají ruští agenti z GRU.

Podobné články

Doporučujeme

Další články