Mít mobil je u nás ukrutně drahé. Nejde o ceny přístrojů samotných, ale o běžný provoz – ceny za volání, textové a multimediální zprávy, připojení na internet... V porovnání s okolními zeměmi platíme nehorázné částky.
Asi to má svoje důvody: náš trh je malý a většina lidí jen nerada přeskakuje od jednoho operátora k druhému. Ze zvyku. Nebo – a to asi častěji – proto, že jsou vázáni několikaletou smlouvou a nechce se jim se stávajícím operátorem hádat.
Jenomže – existují extrémní rozdíly v tarifech za stejný paušál. Pro jednotlivce vs. pro velkoodběratele. Jednotlivec platí vždycky víc, kdežto velké společnosti jsou schopné vyjednat hromadné slevy pro své zaměstnance. Což platí i pro mnohé subjekty fungující v rámci státní správy.
Od 15. června 2017 v rámci EU zbavíme roamingu a budeme psát zprávy, volat a surfovat na internetu za stejnou cenu, jako kdybychom byli doma. Příplatky za telefonování ze zahraničí tedy končí! Jenomže ministr průmyslu a velkoobchodu z toho není příliš nadšený. Není divu, vyšlo totiž najevo, že v EU loboval za vyšší ceny pro Čechy. Proč to dělal a co z toho mohl mít?
Je tedy naprosto jasné, proč ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek při vyjednávání o levnějším roamingu v Bruselu lobboval za příjmy operátorů, a nikoliv za „běžné“ spotřebitele. Mezi ně patří především důchodci, studenti či hůře placené profese. Protože ti „správní“ zaměstnanci, o jejichž hlasy jde evidetně ministrovi Mládkovi především, mají většinou zaměstnanecké telefony. A tudíž i nižší ‚zaměstnanecké‘ tarify. A pokud mají štěstí, dostane se i na jejich rodinné příslušníky, takže si nestěžují.
Přístup ministra je samozřejmě obdivuhodný, leč naprosto v souladu s dosavadní tradicí. Ostatně bývalý šéf Českého telekomunikačního úřadu Pavel Dvořák, který celá léta chránil daleko více operátory než zákazníky a který musel odejít poté, co zrušil aukci na vysokorychlostní internet s odůvodněním, že operátoři nabídli příliš velkou cenu, je na Ministerstvu průmyslu a obchodu jako doma.
Evropská asociace telekomunikačních operátorů vyhodnotila ČTÚ pod Dvořákovým vedením jako nejhorší v Unii. Zřejmě nedokázala ocenit postoj regulátora znázorněný heslem: „Nejlepší regulace je žádná regulace“. Lepšího poradce pro digitalizaci si Jan Mládek vskutku vybrat nemohl.
Ministr Mládek tvrdí, že do cen operátorů zasahovat nemůže a že jeho lobbing za dražší roaming byl vlastně ochranou českých zákazníků. Protože ti stejně příliš necestují, a pokud ano, pak stejně moc nevolají. A pokud ano, tak ne za své, ale firemní peníze – a ty přece ministr jako zaměstnanec veřejné správy nepočítá.
V tomto ohledu lze pochopit, že se do celé věci vložil premiér Sobotka, podle kterého je kvůli těmto Mládkovým krokům strana ČSSD stále méně volitelná. Jenomže návrh, který rozšíří pravomoce regulátora ČTÚ a zvýší pokuty (které ale stejně skoro nikomu neudělil), je fakticky na nic.
Regulace trhu místní operátory nezajímá. Tu − na rozdíl od té evropské − mají evidentně pod kontrolou. To, o co jim jde nyní, je ve skutečnosti sektorová daň, proti níž již nyní intenzivně lobbují. O té ale může rozhodnout až příští vláda. A v té ‚přítel‘ Mládek asi nebude.
A jak ministr Mládek drahý roaming obhajuje, se můžete podívat na tomto videu.