fb pixel
Vyhledávání

Boj s hoaxovými mlýny: Doufejme, že vláda dokáže lépe očkovat než komunikovat

Zdroj: Vláda ČR

Jak je možné, že instagramový účet opozičního poslance Dominika Feriho dlouhodobě válcuje neúspěšnou vládní komunikaci v souvislosti s epidemií Covidu-19? A proč v zahraničí lidé své politiky poslouchají a věří jim? Na takovéto zapeklité otázky nedokáže odpovědět pravděpodobně nikdo z nás, ale můžeme se o to alespoň částečně pokusit.

Martin Miko
Martin Miko 11.1.2021, 14:42

Komunikace je základ státu

„Když jsme v říjnu seděli na terase v kavárně ve Francii a blížila se osmá hodina, majitel podniku vytáhnul ven televizi a zapnul projev prezidenta Macrona, který oznamoval celoplošnou karanténu. Najednou si všichni přestali povídat a poslouchali každé slovo, které jim jejich prezident sdělil. Tohle by se u nás nikdy nestalo,“ popsala mi jedna známá, která strávila půl roku na studijním pobytu ve Francii. A svým způsobem měla pravdu. Tohle by se u nás nikdy nestalo. Důvodů je za tu uplynulou dobu víc než dost. Polovina našeho národa totiž nemá k našemu prezidentovi ani základní respekt, protože v rámci každého projevu si dává za cíl urazit minimálně jednu skupinu občanů; což se právě v časech, kdy statisíce živnostníků živoří a další statisíce seniorů jsou ohroženi na životech, příliš nehodí. Ale bohužel je tomu tak.

Dalším důvodem je vláda, která se sice snaží komunikovat s občany, žel už od března vše působí nesourodě. Jeden politik něco řekne, druhý to vyvrátí a třetí poupraví. Za tu dobu jsme se dostali do fáze, že nikdo neví, co se vlastně děje, a co se má dodržovat. Někteří lidé navíc také přestali pravidla dodržovat, protože u svých zvolených politiků si všimli, že na pravidla také v minulosti kašlali. A lidé jsou si mezi sebou rovni, takže se nedivme, že také porušují karanténu, chodí bez roušek a kašlou na zákony. Někteří tak činí už mnohdy z čirého zoufalství, jelikož nevědí, co se svými životy.

A do toho všeho komunikace mezi vládou a lidmi, která zaspala. Protiepidemický systém PES sice existuje, jenže byl opět změněn, takže nikdo neví, co se smí a nesmí. Ale jedno je jisté – když budete doma sedět na gauči a popíjet pivo u televize, tak neporušujete žádný zákon. Tedy za předpokladu, že jste doma sami nebo se členy rodiny.

Aktuálně je bohužel největším problémem v souvislosti s očkováním proti covidu komunikace s vládou. Zatímco na sousedním Slovensku nám už od Vánoc vysvětluje tamní Ministerstvo zdravotnictví, jak funguje vakcína a jaké má přínosy pro společnost za pomoci přehledné infografiky, tak ta česká připomíná hluboká 90. léta. Slováci například srovnávají počet alergických reakcí na vakcínu v porovnání s celkovým počtem naočkovaných, anebo srovnávají počet nakažených covidem s počtem mrtvých. Čísla vždycky mluvila za vše, a v tomto případě to platí dvojnásob. Naproti tomu ta česká reklama s podtitulem „TOTO NENÍ PRAVDA!“ vzbudila v lidech spíše posměch a kritiku, protože stála přes 2 miliony korun a působila velmi nešťastně.

V minulém týdnu jsme psali článek o rozhodnutí vlády natočit videospot, ve kterém dabér a herec Jan Přeučil recituje sto let staré básně od Jiřího Wolkera. Ani tento nápad se čtenářům i divákům příliš nezamlouval, protože se nesnažil přiblížit současné generaci. A pak tu máme samotné očkování, které je pravděpodobně nejsložitejší vykomunikovat našim nevěřícím občanům. Problém je například i v neschopnosti občanů uvěřit již samotnému faktu, že se nechal veřejně naočkovat premiér Andrej Babiš, i když jej u toho natáčela všechna média. Místo toho po českém internetu kolují bludy a hoaxy, jež kromě webu Manipulátoři.cz a pár zdatných jedinců v podstatě nikdo nevyvrací. Totéž přitom podnikl například i současný prezident USA Joe Biden, jenž se nechal veřejně před Vánocemi naočkovat proti koronaviru vakcínou od společnosti Pfizer. Naproti tomu Miloš Zeman prohlásil, že se veřejně očkovat nenechá, ale na druhou stranu se k účinkům vakcíny vyjádřil kladně a řekl, že se jedná o světlo na konci tunelu. O víkendu se navíc nechal náš prezident slyšet, že by Izrael mohl Česku poskytnout know-how k rychlejšímu proočkování naší země, což se jeví jako dobrý nápad, který dává smysl.

A Vy osobně jste s vládní komunikací spokojeni? Myslíte si, že by vláda měla dělat věci jinak a lépe?

Podobné články

Doporučujeme

Další články